Kāds ir ēnu ekonomikas apjoms Latvijā? Kā ar ēnu ekonomikas apkarošanu veicies kaimiņvalstīs? Kādas ir konstatētās izmaiņas ēnu ekonomikā dažādās nozarēs? Kādi ir galvenie izaicinājumi un risinājumi, pie kuriem būtu jāstrādā nākamajos gados, kad gaidāma ekonomiskā lejupslīde? Atbildes uz šiem jautājumiem tika rastas Stokholmas Ekonomikas skolas veiktajā pētījumā. Šā pētījuma autors Arnis Sauka intervijā portālam TVNET ieskicēja galvenās ēnu ekonomikas tendences Latvijā.
- Kādas ir galvenās ēnu ekonomikas tendences Latvijā?
- Kopumā ēnu ekonomikas apjomu Baltijas valstīs mērām kopš 2009. gada. Te gan jāpiebilst, ka šī ir ļoti sarežģīta tēma, jo nav iespējams ļoti precīzi aprēķināt, cik tad liela ir ēnu ekonomika. Ir vairākas metodes, kā to dara. Neviena no šīm metodēm nav perfekta. Savu metodi mēs esam izmantojuši vēl desmit valstīs, arī Krievijā, Ukrainā, pat Kirgizstānā, Polijā, Rumānijā un citās valstīs. Mēs testējām un validējām, vai mūsu metode strādās.
Viena lieta ir skaidra – līdzīgi kā ar pulksteni, kas rāda mazliet nepareizi, – laika gaitā tas rāda vienādi nepareizu laiku. Respektīvi – nav svarīgi, vai tā ēnu ekonomika ir 20 vai 21%, tas rādītājs par 95% tāds arī ir. Tas, kam var ticēt, – tā ir dinamika. Ja mūsu metode rāda, ka ēnu ekonomika palielinās vai mazinās, tad tā tik tiešām arī ir.
Par dinamiku runājot, tad līknē redzams, ka 2009., 2010., 2011. gados Latvijā ēnu ekonomika bija lielāka. Protams, tas ir saistīts ar tā laika krīzi, kas Latvijā izpaudās vairāk nekā Lietuvā vai Igaunijā. Tajā laikā varēja runāt par ēnu ekonomiku 36-38% apjomā. 2012. gadā, kad ekonomika atgriezās normālās sliedēs, ēnu ekonomika samazinājās līdz 21%, un nākamos gadus tā ir “staigājusi” – divi trīs procentpunkti uz augšu vai leju. Sliktā ziņa ir tā, ka skatoties ēnu ekonomiku Latvijā, no 2016. līdz 2018. gadam tā kaut nedaudz, bet pieauga. Igaunijā bija vērojams vairāk mazinājums, bet Lietuvā bija neliels pieaugums. Kāpēc tā ir problēma?