Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Dīkstāves dienasgrāmata. Kā ir būt dīkstāvē?

Viņas pieredze
Raksta foto
Foto: Pixabay

Līdz ar 2020. gada pirmo pusi daudzi darba ņēmēji pirmo reizi savā karjeras laikā pieredzējuši un iepazinuši dīkstāvi. Laiku, kad neesi darbā, bet tiek maksāta kompensācija par gaidīšanu līdz brīdim, kad atkal būs iespēja atsākt savus darba pienākumus.

Apmaksātas brīvdienas izklausās lieliski, bet kā ir, ja tās iegūtas negaidīti, necerēti garas un papildus tam valstī izsludināts ārkārtas stāvoklis?

Savā pieredzes stāstā un padomos dalās CV-Online Latvia mārketinga projektu vadītāja Ilze Buša.

Saproti, ko vari iespaidot

Ne viss ir atkarīgs no mums, tāpēc šajā laikā labi saprast, ko vari un ko nevari ietekmēt. Pandēmijas attīstību nav iespējams iespaidot, taču noteikti var izvēlēties, kā pavadīt šo laiku.

Raksta foto
Foto: Privātais arhīvs

“Mani darba uzdevumi bija saistīti ar personāla piesaisti uzņēmumiem. Sākoties ārkārtas stāvoklim, nebija ilgi jāgaida, kad pārmaiņas skāra arī mani. Klienti zvanīja un atcēla savas kampaņas, jo gluži vienkārši viņiem fiziski nebūs iespēja kandidātus izvērtēt un iesaistīt jaunos darba pienākumos. Drīz vien pēc dīkstāves pabalstu piešķiršanas noteikumu izsludināšanas arī es tiku laista dīkstāvē.

Realizējos un gūstu prieku caur darīšanu, līdz ar ko dīkstāve šķita drīzāk biedējoša un ierobežojumu pilna. Darbs ir ne tikai naudas ieguves vieta, bet arī iespēja pašapliecināties, komunicēt, izaicināt sevi un tiekties uz kopīgiem mērķiem. Galvā skanēja jautājums: “Ar ko es sevi nodarbināšu?”

No vienas puses, šķiet, kāds ir sadzirdējis manas vēlmes pēc garākas atpūtas, no otras puses - šis statuss rada trauksmi, jo ir negaidītas izmaiņas ar grūti prognozējamu notikumu gaitu. Pirmās nedēļas bija neierastākās, jo bija stingri ierobežojumi. Aizbraukt atvaļinājumā vai satikt sen neredzētos draugus klātienē nebija iespējams. Vairāk laika palika, lai skatītos ziņas un meklētu jaunāko informāciju par vīrusa attīstību. Taču drīz vien sapratu, ka pārmērīga informētība par pandēmijas attīstību veicina satraukumu, tāpēc nācās izvērtēt, ko no tā visa varu ietekmēt.”

Atpūties

Miegs ir būtiska atpūtas sastāvdaļa, tas palīdz atjaunoties organismam un saglabāt harmoniju, tāpēc īpaši svarīgs ir labs miegs trauksmainā laikā. Izmanto iespēju beidzot noskatīties iecerēto seriālu vai filmas, kurām nekad nav bijis laika, vai apdarīt visus mazos mājas darbiņus, kuri ir bijuši sarakstā jau gadu. Šajā laikā var pārdomāt ikdienas steidzīgo ritmu un saprast, kas no tā patiesi pietrūkst un ir nepieciešams.

“Pēc pirmajām dienām sapratu, ka priekšā ir vēl daudz brīva laika, kuru kaut kā ir jāaizpilda, un pamazām ļāvu sev atpūsties un ieiet mierīgākā ritmā.”

Raksta foto
Foto: Privātais arhīvs

Sakārto vidi sev apkārt

Izbaudi nesteidzīgos rītus un vidi sev apkārt. Necerēti garās brīvdienas ļauj pabūt mājās tajās diennakts stundās, kad visretāk tajās būts. Šajā laikā var nesteidzīgi veikt, piemēram, ģenerālo tīrīšanu vai nelielus remonta darbus. Ja esi mājās ar vēl kādu, var piedāvāt viņiem iesaistīties šajā procesā, tādējādi kopā uzlabojot vidi, kurā atrodaties.

“Samazinot dienas ritmu, nebija ilgi jāgaida, līdz jutu, ka zaudēju asumu jeb man paliek garlaicīgi, kā arī dienas laikā paspēju izdarīt mazāk. Nolēmu, ka kaut kā tomēr sevi gribu nodarbināt un iepriecināt. Sāku ar klasisko vides sakārtošanu. Man par laimi dzīvoklī bija viena istaba, kurai jau kādu laiku domāju pārkrāsot sienas. Tas ļāva sajust padarītā darba sajūtu un rosību.”

Pieturēties pie dienas ritma

Vēlams neatteikties no ierastās rutīnas vai pielāgot to, lai ir režīms. Piemēram, celties no rīta ierastajā laikā vai pa dienu ieplānot un paveikt vismaz pāris nelielus uzdevumus. Ierastās darba stundas var aizstāt ar dažādiem mājas darbiem, piemēram, ēst gatavošanu, tiešsaistes kursu apguvi vai fiziskajiem treniņiem. Galvenais, lai saglabājas dienas plāns un regularitāte, kas ļaus uzturēt sevi formā.

“Lai gan, dīkstāvē esot, var noskatīties visus vēlos raidījumus un celties, kad vien ienāk prātā, tomēr cenšos sevi pieturēt pie ierastā dienas ritma. Tas ļauj saglabāt dienas rutīnu un uzturēt sevi gan fiziskā, gan garīgā formā.”

Labie darbi

Dīkstāve ir laiks, kuru vari veltīt labo darbu veikšanai. Pat ja nepieskaiti sevi pie labo darbu veicējiem, šī ir iespēja, sabiedrībai noderīgo darot, palīdzēt arī sev. Parastās pastaigas vietā vari paņemt maisu un savākt pa ceļam pamanītos atkritumus vai arī pameklēt brīvprātīgo darbu, kas var kalpot kā sociālo spēju nostiprināšana.

“Neatkarīgi no tā, ka mājās var daudz ko ieplānot un paveikt, pēc vairāk nekā divām nedēļām dīkstāvē man sāka trūkt saiknes ar sabiedrību. Gribējās sevi nodarbināt tā, lai tas būtu lietderīgi ne tikai man, bet arī sabiedrībai. Lielisku sajūtu sniedza labie darbi.”

Raksta foto
Foto: Privātais arhīvs

Sabalansē izdevumus

Dīkstāve samazina ienākumus. Tas savukārt nozīmē, ka arī tēriņiem jāsamazinās. Pavadot laiku mājās, tēriņi sarūk, taču neziņas pilnajā laikā izdevumus vajadzētu izvērtēt īpaši rūpīgi. Labs laiks, lai iespēju robežās veiktu uzkrājumus un investētu savā attīstībā.

“Dīkstāve ienes korekcijas ne tikai manā laika pavadīšanā, bet arī finansēs. Lai gan sanāk ietaupīt uz transportu, pusdienām ārpus biroja un izklaidēm, tomēr jārēķinās, ka ienākumi saruks. Tāpēc ar pirkumiem interneta veikalos nepārspīlēju un vēlreiz izvērtēju savus izdevumus.”

Investē sevī

Nav labāka laika par dīkstāvi, lai klausītos piedāvātos seminārus tiešsaistē un iegūtu vēlamos apmācību sertifikātus. Izplāno laiku, saliec plānu un velti laiku sevis profesionālajai pilnveidei, lai tad, kad esi atpakaļ darbā, vari būt jaudīgs un vēl kompetentāks palīgs darba devējam.

“Sev nemitīgi atgādinu, ka dīkstāve ir pagaidu statuss un šādi nebūs vienmēr. Atgriežoties darbā, mani sagaidīs nedaudz citādāki darba pienākumi, tāpēc nolēmu, ka vēlos tiem sagatavoties laicīgi. Investēju sevī un apgūstu to, kas būs noderīgi jauno darba pienākumu veikšanai un kam darba dienu vakaros nepietika jaudas.”

Izmēģini jaunu hobiju

Satraucošā laikā ir ļoti būtiski rūpēties par savu emocionālo labsajūtu. Atgriežoties darba ritmā, darba devējs priecāsies satikt enerģijas pilnus darbiniekus, kuri spēs ātri reaģēt. Tāpēc nekautrējies sevi iepriecināt ar jauniem laika pavadīšanas apguves veidiem. Pat ja tie nav profesionāli izglītojoši kursi, visa jaunā apguve veicina domāšanu un radošumu. Tā var būt gleznošana, izšūšana vai puzles likšana. Vienalga, kas tevi iepriecina un liek ar sevi lepoties, tagad ir īstais laiks to darīt.

“Visbeidzot, kad saprotu, ka man priekšā vēl viens mēnesis atpūtas, ir pilnīgi skaidrs, ka vēlos, lai tas nepaslīd garām nepamanīts, bet gan sniegtu jaunus iespaidus. Tāpēc esmu sākusi laivošanas kursus, kuri kalpo kā fiziskā aktivitāte, smadzenes apgūst ko jaunu, un izbaudu burvīgos vakarus laivā.

Noslēgumā vēlos teikt, ka jaudu var uzaudzēt, daudz strādājot, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ja, esot dīkstāvē, tā sarūk, taču no sirds novēlu, sevi pilnveidojot, to maksimāli noturēt.”

Lasi, kā TVNET palika mājās un strādāja no mājām!

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu