Viņš uzskata, ka cilvēki dabu piemēslo neapzināti, jo viņi vienkārši nedomā par šādas rīcības kaitīgumu.
Tiesa gan, pastāv bažas, ka atkritumu veids var izraiīt jaunu slimības uzliesmojumu, jo cilvēki bezatbildīgi izmet ne tikai pārtikas produktu iepakojumus, bet arī savas sejas maskas un vienreizlietojamos cimdus, kas ir viens no drošības līdzekļiem cīņā pret Covid-19 izplatību.
Jordānas universitātes pārstāvis Šadi Mokbels, kurš pēta atkritumu pārstrādes jomu, norāda, ka Covid-19 būtiski ietekmēs arī atkritumu struktūru.
“Pandēmijas rezultātā cilvēki arvien vairāk izmanto dažādas nepārstrādājamas un vienreiz izmantojamas lietas. Viņi nevēlas saslimt to lietu dēļ, ko izmanto citi. Līdzīgi tas ir bijis arī citu slimību, piemēram, “H1N1 cūku gripas” laikā. Tādēļ – tas nav nekas jauns, un ir vērojams, ka atkritumos nonāk ļoti daudz vienreizlietojamo priekšmetu, kā plastmasas šķīvji un maisiņi,” norāda Mokbels.
Strukturālas reformas, īstermiņa risinājumi
Plastmasas atkritumu apjoma pieaugums ir novērots pandēmijas dēļ. Tiesa gan, šeit ir jārunā arī par uzņēmumiem un to biznesa modeļiem, kam izdevīgāk ir ražot vienreizlietojamus priekšmetus un iepakojumus, nevis, piemēram, stikla pudeles, kuras atkārtoti var izmantot vēl un vēl.
Daudzi vides entuziasti uzskata, ka atkritumu problēma individuālā līmenī nav lielākā problēma. Vides piemēslošana ir jālikvidē jau pašā saknē. Ir skaidrs, ka ir ļoti sarežģīti atteikties no viegliem plastmasas iepakojumiem, lai dotu iespēju izmantot videi draudzīgākus risinājumus, kas nereti ir neērtāki lietošanai. Piemēram – stikla pudeles prasa vairāk enerģijas, lai tās transportētu, bet plastmasas iepakojums ļauj mazināt ēdiena izmešanu atkritumos.