Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

RIGA COMM: Ietekmētājs ir neizbēgama mārketinga sastāvdaļa (1)

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Influenceru un viedokļu līderu ietekmi sabiedrībā novēro ne tikai mārketinga speciālisti, bet arī plaša sabiedrības daļa. Lai arī influenceru mārketinga tēls ir cietis viltus sekotāju, caurspīdīguma trūkuma un dažu bezjēdzīgu “ietekmētāju” dēļ, tomēr tā efektivitāte ir neapstrīdama. Ietekmētājiem ir būtiska loma zīmolu komunikācijā kā zīmola atklāšanas, iedvesmas un atpazīstamības veicinātājiem.

Covid-19 pandēmija aktualizēja pieprasījumu pēc izciliem komunikatoriem, iedvesmotājiem un līderiem.

“A.W.Olsen & Partners” partnere Olga Kazaka norāda, ka cilvēki meklē dažādu nozaru viedokļu līderu interpretācijas un atbalstu: “Latvijas situācija no pasaules atšķiras ar to, ka mums joprojām ir daudz nozaru, kurās vēl nav izteiktu influenceru. Ja skaistumkopšanas, kulinārijas un dzīvesstila influenceri mūsu valstī ir plaši pārstāvēti, tad tādās nozarēs kā finanses, jurisprudence un medicīna pagaidām ir tikai daži influenceri.”

Turklāt sabiedrībai ir svarīgi, lai influenceri ne tikai iemiesotu vēlamo jeb ideālo dzīvesstilu, bet arī rīkotos atbilstoši sabiedrības interesēm, uzsver "Golin” partneris un vecākais konsultants Arnis Vērzemnieks un piemetina: “Ja agrāk mūsu ieteikumi veiksmīgam saturam bija regulārs, oriģināls un iesaistošs saturs, tad tagad mēs uzsveram, ka saturam jābūt autentiskam.”

“Latvija Baltijas līmenī izceļas ar augstāku uzticēšanos influenceriem, kā arī biežāku rīcību influenceru ietekmē (pirkums, produkta apspriešana ar draugiem, ģimeni, papildu informācijas meklēšana u. tml.),” norāda “Norstat Latvija” biznesa attīstības vadītāja Eva Kieperszo. Kopumā Latvijas sekotāji apzinās reklāmas ziņu iemeslus un saprot, ka influencerim ir jāreklamē zīmoli naudas pelnīšanai. Tajā pašā laikā iedzīvotāji norāda, ka reklāmas ierakstiem jābūt līdzsvarā ar ikdienas saturu.

Tiešsaistes komunikācijas stratēģijas apvienojas

Influenceru nozare ir cieši saistīta ar sociālo mediju mārketingu, un viena no prognozēm – saistība kļūs vēl ciešāka, jo sociālo mediju tendences iespaido ietekmētāju “zvaigznes” un viedokļu līderus. Atsevišķas satura, sociālo mediju un influenceru mārketinga stratēģijas ir pagātne. Šogad visas tiešsaistes komunikācijas stratēģijas apvienojas un kļūst par vienu, kurā ietekmēšanas mārketings ir neizbēgama visaptverošas mārketinga stratēģijas sastāvdaļa.

Ietekmētāji kā vienmēr aktuāla stratēģija

“Svarīga tendence, kas ir aktuāla visā pasaulē, ir saistīta ar izaicinājumiem auditorijas uzticībai influenceru veidotajam saturam. Tāpēc aktuālākā stratēģija ir nevis apmaksāta TOP influencera lojalitāte, bet darbs pie ilgtermiņa lojālo attiecību veidošanas – ar viedokļu līderiem, kuri iedziļinās precē vai pakalpojumā, paši to labprāt lieto, kā arī dabiski integrē savā ikdienas “seriālā”, kuru demonstrē auditorijai,” uzsver komunikācijas eksperte Olga Kazaka. Laiks, kad influenceru mārketings bija vienreizēja aktivitāte, ir beidzies. Ietekmētāji, ar kuriem tiek noslēgti ilgtermiņa līgumi, palielina zīmola lojalitāti un uzmanību.

Fokuss uz nano- un mikro-influenceriem

Mārketinga speciālisti arvien atbildīgāk rīkojas ar mārketinga budžetu, tāpēc mainās arī sadarbība ar influenceriem. Megainfluenceri ar slavenības statusu (un vairāk nekā miljonu sekotāju) arvien retāk ir zīmolu sadarbības partneri, jo tam ir nepieciešams lielāks ieguldījums. Turpretī nano- un mikroinfluenceri kļūst arvien pievilcīgāki nišas fokusa un lielākas personīgās iesaistes ar auditoriju dēļ.

Izmanto stāstīšanas pieeju

Veidojot stāstu, kas ietver cilvēku izaicinājumus, rodas pieredze, kas atstāj iespaidu uz auditoriju, tādēļ mārketinga speciālisti vēlas, lai satura radītāji palīdzētu izstāstīt zīmola stāstu. Influenceris no sava skatpunkta var iepazīstināt ar zīmola stāstu, parādot savai auditorijai, kā kāds produkts vai pakalpojums palīdz atrisināt viņa problēmu.

Izmanto alternatīvas platformas

Sapratne par to, kurā platformā var sastapt jūsu izvēlēto mērķauditoriju, ir viens no galvenajiem faktoriem influenceru mārketinga stratēģijas izveidē. Izvēloties labākos sociālo mediju kanālus savai stratēģijai, ir svarīgi saprast, ka katrā kanālā ir unikāla auditorija, dažādas satura ekspektācijas, kā arī atšķirības iesaistīšanas veidā un stilā.

Bez videosatura neiztikt!

Videosaturs panāk par 135 % lielāku dabīgo aptveri nekā cits saturs, un lietotāji pavada trīs reizes vairāk laika, skatoties interaktīvas videotiešraides. Kā zināms, videomārketings šobrīd ir pašā plaukumā, un tā ieviešana mārketinga stratēģijā ir kļuvusi par galveno, lai piesaistītu un saglabātu klientu uzmanību. Saskaņā ar “Cisco” pētījumu, sākot ar 2022. gadu, pat 82 % no visa tiešsaistes satura būs video. Arī satura radītāji veiksmīgi izmanto dažādas videostratēģijas, kas ļauj demonstrēt produktus vai runāt par tiem – produktu apskati, padomu video un auditoriju iesaistošas, interaktīvas tiešraides.

Īslaicīgs saturs turpinās slavas gājienu

Mūsdienās cilvēku uztveres diapazons ir īss, un ir mainījies arī veids, kā viņi vēlas patērēt saturu, tāpēc īslaicīgi satura formāti, piemēram, storiji, ir kļuvuši daudz populārāki. Tie ir īsi, saistoši un izraisa atkarību, liekot cilvēkiem skatīties vairākas stundas no vietas.

Vairāk uzmanības veiktspējas mārketingam

Tā kā ietekmētāju kļūst arvien vairāk, zīmolu pārstāvji, kas vēlas panākt biznesa izaugsmi no savām mārketinga investīcijām, nevēlēsies maksāt par zīmola atpazīstamību, kas nenes peļņu. Savukārt satura radītāju galvenais izaicinājums šogad būs monetizācija – atrast veidu, kā gūt peļņu no savas komunikācijas sociālajos medijos.

No vēstījuma pastiprinātājiem līdz pilnasinīgiem komunikatoriem

Satura radītāji ir stāstnieki, un zīmoli bieži vien viņus liek savas satura stratēģijas centrā. Tas ir veids, kā zīmola komunikāciju padarīt autentiskāku un efektīvāku. Uzņēmumi ir sākuši domāt par ietekmētāju mārketingu daudz stratēģiskākā veidā – kā par komunikācijas kampaņu, kas ir integrēta kopējā mārketinga stratēģijā, nevis kā kanālu, kas tikai ļauj zīmola ziņojumu nodot plašākai auditorijai.

Aizvien lielāka ietekme biznesa (B2B) mikroinfluenceriem

Biznesa (business-to-business) mikroinfluenceri ietekmē ļoti specifisku mērķauditoriju. Darbs ar vairākiem šādiem mikroietekmētājiem var radīt pieaugošu izpratni par tirgus prasībām un uzņēmējdarbības izaugsmi. Kā tipisks piemērs šiem mikroinfluenceriem ir nozares analītiķi, konsultanti vai personas, kas vada profesionālās organizācijas.

Darbinieks kā ietekmētājs

Visinovatīvākie zīmolu pārstāvji sāk izmantot darbinieku balsis, lai uzlabotu zīmola atpazīstamību sociālajos medijos. Viņi ir pārliecināti, ka darbinieki ir nozīmīgākais mārketinga aktīvs, kāds var būt zīmolam. Arī pētījumi rāda, ka zīmola saturs, ar kuru dalās darbinieki, gūst astoņas reizes lielāku iesaisti nekā saturs, kas tiek publicēts zīmola kanālos.

„RIGA COMM” ir ikgadējs biznesa un IT nozares pasākums Baltijā, kur uzņēmuma resursu vadības, dokumentu vadības, personāla vadības un drošības sistēmu izstrādātāji un piegādātāji, mākoņpakalpojumu, interneta un digitālā mārketinga pakalpojumu sniedzēji, web risinājumu un mobilo aplikāciju izstrādātāji, kā arī IKT produktu ražotāji piedāvā gatavus un personalizētus risinājumus dažādu nozaru un lieluma uzņēmumiem, pašvaldību iestādēm un organizācijām to efektīvai darbībai.

Svarīgākais
Uz augšu