Nākotne ir pienākusi! Kosmoss cilvēcei kļuvis atvērtāks. Privātās kompānijas “SpaceX” pilotējamā kosmosa kuģa “Crew Dragon” starts maija beigās aizsāka komerckosmonautikas ēru. Kamēr tuvējā kosmosā veidosies privāta infrastruktūra, kosmosa lielvalstu un “SpaceX” dibinātāja, ekscentriskā izgudrotāja Īlona Maska plāni ir ir grandiozi - ievest cilvēci multiplanetārā laikmetā. Un tā NAV fantāzija.
Ko kosmosa izpētē nozīmē kosmosa atvēršana privātajām kompānijām, kādi būs jaunā kosmiskā tūrisma virzieni, kā arī par NASA jau tuvajiem plāniem Mēness un pēc tam Marsa “apdzīvošanā”, sarunājos ar IT speciālistu, astronomijas entuziastu, žurnāla “Zvaigžņotā Debess” redkolēģijas locekli Raiti Misu.
Kopš 30. maija, kad startēja pirmais privātais kosmosa kuģis “Crew Dragon”, kosmoss atvēries “vienkāršajam cilvēkam”. Es ironizēju, tomēr jauna lappuse kosmosa vēsturē ir pāršķirta, un turpmāk nekas vairs nebūs tā, kā bija.
Jāņem vērā, ka vēsturiski nozīmīgais lidojums ir sekas daudziem notikumiem, kas bija pirms tam, tostarp Īlona Maska kompānijas “SpaceX” līgumam ar NASA par 2,6 miljardiem ASV dolāru, kas ļaus finansēt sešas Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) apkalpes nomaiņas. Respektīvi NASA pirks pakalpojumu - astronautu nogādāšanu SKS, no privātas kompānijas. Un tā ir pirmā reize, kad kosmosā cilvēki devās ar privāta uzņēmuma būvētu raķeti.
Turklāt “SpaceX” kompānijai ir tikai 20 gadu…
Zīmīgi arī, ka raķetei “Falcon 9”, ko izmantoja paceļoties, paliek desmit gadi kopš pirmā starta.