Pirms Zakatistova un Tamuža lietas nodošanas tiesai prokuratūrai nosūtīts cietušā lūgums izbeigt kriminālprocesu pret Tamužu

Raksta foto
Foto: LETA

Ceturtdien, 18.jūnijā, Ģenerālprokuratūrai nosūtīts iesniegums no AS "Eco Baltia", kas atzīts par cietušo kriminālprocesā, kurā par krāpšanu apsūdzēts "KPV LV" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs un uzņēmējs Viestura Tamužs, kurā lūgts izbeigt kriminālprocesu pret Tamužu.

Šajā iesniegumā atzīmēts, ka uzņēmuma iekšējās pārbaudēs konstatēts, ka tam nav nodarīti nekādi zaudējumi, turklāt uzņēmums šī gada 15.janvārī veicis pēdējo maksājumu par pakalpojumu, kas, prokuratūras ieskatā, nav noticis, taču uzņēmums ir pierādījis, ka tāds ir noticis.

Tamuža aizstāvis Mārtiņš Kvēps aģentūrai LETA skaidroja, ka "prokurors, acīmredzami, ir izdarījis visu, lai lieta nonāktu tiesā". Lietas prokurors ir Māris Urbāns, kurš arī uztur valsts apsūdzību pret Saeimas deputātu Juri Jurašu (JKP) par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu.

Viņš atzīmēja, ka šāda situācija neveicina sabiedrības uzticību prokuratūrai. Tāpat aizstāvis norādīja, ka faktiski var rasties situācija, kad tiesas zālē cietusī puse paudīs pretēju viedokli valsts apsūdzībai.

Jurists arī pauda viedokli, ka šāda steiga lietas nodošanā varētu būt saistīta ar to, ka ir izvēlēts jauns ģenerālprokurors. 

Jau vēstīts, ka Urbāns tiesai nodevis krimināllietu divu personu apsūdzībā par 26 620 izkrāpšanu un mēģinājumu izkrāpt 2420 eiro no SIA "Eco Baltia grupa".

Krimināllietā arī sākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskai personai.

Zakatistovs aģentūrai LETA akcentēja, ka nav vainīgs, un norādīja, ka beidzot šim jautājumam varēs pielikt punktu tiesas procesā. Kad "putekļi būs nosēdušies", prokuratūrai būs jāsniedz atbilde, vai tā netiek izmantota politisku un ekonomisku interešu realizēšanai un vai ar prokuratūras rokām nenotiek vēršanās pret konkurentiem un viņu kā "jauna politiska spēka līderi", pauda "KPV LV" priekšsēdētājs.

Zakatistovs akcentēja, ka divu gadu laikā pēc viņa aizturēšanas ir notikusi "ļoti nesteidzīga" pirmstiesas izmeklēšana un ka pēdējā gada laikā izmeklēšanas procesā īsti nekas neesot noticis. Viņš norādīja, ka varbūt par spīti vai pateicoties pirms vēlēšanām notikušajai aizturēšanai, sabiedrība ir izteikusi uzticību viņam kā politiķim strādāt Saeimā.

Akcentējot nepieciešamību ievērot nevainīguma prezumpciju, Zakatistovs pauda, ka diemžēl sabiedrībā tiek īstenota sensacionāla kauna traipu uzlikšanas politika - notiek skaļas aizturēšanas, kurām nekas neseko. Aizturēšanas esot kā viduslaiku kauna traips ar miesā iededzinātu burtu, bet mūsdienās tas izpaužas ar cilvēka "vazāšanu medijos". Sabiedrībai un politiskajiem procesiem tas nepalīdz, un Zakatistovam personīgi šī situācija ir ļoti smaga.

Saskaņā ar apsūdzību 2016.gadā Zakatistovs vienojās ar AS "Eco Baltia" padomes priekšsēdētāju Tamužu par finanšu līdzekļu izkrāpšanu no AS "Eco Baltia" meitassabiedrības SIA "Eco Baltia grupa" nolūkā finansēt Zakatistovu kā partijas politiķi.

Tamužs informēja SIA "Eco Baltia grupa" vadību par nepieciešamību viņam saņemt Zakatistova sniegtās konsultācijas, jau iepriekš zinot, ka faktiski konsultācijas netiks sniegtas, uzskata prokuratūra.

Saskaņā ar līgumiem, kas tika noslēgti starp SIA "Eco Baltia grupa" un Zakatistovam piederošo uzņēmumu SIA "Per capita", laikā no 2016.gada jūnija līdz 2017.gada maijam Zakatistovam bija jāsniedz konsultācijas par organizācijas pārmaiņu vadības jautājumiem un vides, ilgtspējīgas un resursu taupības politikas izstrādes jautājumiem.

Lai gan konsultācijas faktiski netika sniegtas, Zakatistovs ik mēnesi iesniedza "Eco Baltia grupa" apmaksai rēķinus par it kā sniegtām konsultācijām, bet Tamužs neinformēja "Eco Baltia grupa" vadību, ka līgumos paredzētās konsultācijas faktiski nav saņemtas, uzskata prokuratūra.

"Eco Baltia grupa", būdama maldināta par konsultāciju sniegšanas faktu, pārskaitīja uz "Per capita" bankas kontu kopumā 26 620 eiro, noskaidrojuši izmeklētāji.

Savukārt "Eco Baltia grupa" neapmaksāja pēdējo iesniegto rēķinu par 2420 eiro, jo uzņēmuma vadībai radās aizdomas, ka noslēgtie konsultāciju līgumi tiek izmantoti nelikumīgai politiskās partijas finansēšanai.

Personas apsūdzētas pēc Krimināllikuma 177.panta trešās daļas, proti, par svešas mantas lielā apmērā iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos un ar viltu, personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Par šādu noziegumu var piemērot brīvības atņemšanu no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Lieta nodota Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai.

Tagad pirmās instances tiesā ir divas deputātu krimināllietas. LETA jau ziņoja, ka prokurors Urbāns uztur apsūdzību Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā lietā, kurā Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs, bijušais KNAB darbinieks Juris Jurašs apsūdzēts valsts noslēpuma apzinātā izpaušanā.

Tikmēr Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) turpina izmeklēšanu kādreizējā Zakatistova partijas biedra, Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa grāmatvedības dokumentu viltošanas krimināllietā.

Šogad 3.februārī KNAB izmeklētāja pieņēma lēmumu par krimināllietas nodošanu prokuroram kriminālvajāšanas sākšanai, tomēr prokuratūra to atdeva atpakaļ KNAB izmeklēšanas turpināšanai.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu