Latvijā tūkstošiem cilvēku ik gadu cieš no psihiskās veselības traucējumiem, taču daudzi vairās meklēt palīdzību sabiedrībā pastāvošo aizspriedumu dēļ. Projekta "Kā tev patiešām iet?" ietvaros par trauksmi, tās tipiskākajiem simptomiem, ārstēšanu, un to, ko var darīt gan katrs pats, gan apkārtējie, portālam "Apollo" stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts-psihoterapeits Artūrs Miksons.
Starptautiskajā slimību klasifikatorā (SSK-10) izšķir virkni dažādu trauksmes traucējumu – dažādas fobijas, paniku, kā arī ģeneralizētu jeb vispārēju trauksmi. Tai raksturīgs tas, ka tā ir ģeneralizēta un ilgstoša trauksme, kas tomēr nav saistāma un arī nerodas kādos noteiktos ārējos apstākļos.
Trauksmes pacientiem var būt dažādi simptomi, tomēr biežāk sastopamie ir nervozitāte, trīce, muskulatūras sasprindzinājums, svīšana, apdullums, sirdsklauves, reibonis, nepatīkama sajūta pakrūtē. Cilvēkam, kas cieš no trauksmes, bieži ir bailes, ka viņš pats vai viņa tuvinieki drīz saslims, vai ar viņiem atgadīsies kāda nelaime.
Ģeneralizēta trauksme, visticamāk, ir tas, ko cilvēki visbiežāk asociē ar vārdu "trauksme", tādēļ pamatā rakstā runāts par trauksmi kopumā, nevis dažādiem specifiskiem ar to saistītiem traucējumiem.
Ikvienai izjūtai ir trīs komponentes
Tāpat kā citām izjūtām, arī trauksmei ir noteiktas pazīmes. Vaicāts, kas būtu tas lietas, kas cilvēkam liecinātu – viņš šobrīd izjūt trauksmi – Dr. Miksons norāda, ka jāskatās trīs komponentes – emocionālās, fiziskās un kognitīvās reakcijas kopā ar uzvedību.
"Emocionāla reakcija – cilvēks kļūsti tramīgāks, uzvilktāks, dīdās, meklē kaut ko. Līdz ar to izmainās emocionālais stāvoklis kā tāds, kurš var izpausties vai neizpausties, bet kaut kāda ietekme ir," skaidro speciālists. Tām paralēli notiek arī fiziskās reakcijas, kas aprakstītas iepriekš, turklāt tās katram var izpausties dažādi – līdzīgi, kā veģetatīvās distonijas pacientiem, piebilst psihoterapeits.