Jēkabpilī var atrast daudz vēsturisku pērļu, kas laika gaitā ir tik ļoti ieaugušas pilsētā, ka zināmas un atpazīstamas nav pat vietējiem iedzīvotājiem. Viena no tām ir Kugrēna mūzikas instrumentu fabrika, no kuras pāri vairs palikušas tikai izteiksmīgas drupas.
Ja tu esi dzimis un audzis Jēkabpilī, tad tev, iespējams, ir zināms, ka netālu no pilsētas stadiona, iepretim kapiem caur sētas šķirbu var pamanīt senai muižai vai pilij līdzīgas ēkas drupas, kas galīgi neiederas tās apkārtējā industriālajā vidē. Arī es esmu audzis un dzimis Jēkabpilī un šīs drupas zināju jau sen. Kāda sena muiža, es, īpaši neapgrūtinot sevi ar informācijas meklēšanu, spriedu, un vairāk arī galvu nelauzīju, jo bija jāsteidzas spert ar kāju pa bumbu stadionā.
FOTO: KUGRĒNA MŪZIKAS INSTRUMENTU FABRIKAS DRUPAS JĒKABPILĪ
Tagad, kad esmu izaudzis liels un vārtsarga karjeras vietā Jēkabpils futbola izlasē rakstu peršas un tekstus Rīgā, es aizdomājos, ka būtu interesanti uzzināt ko vairāk par šīm drupām. Kaut kur zemapziņā mani arī nemitīgi urdīja vēlme kaut kādā veidā pateikt paldies manai dzimtajai pilsētai Jēkabpilij par to, ka norūdīja mani gatavu dzīvei kaut pašā Hārlemā.
Šo ekspedīciju es sāku Jēkabpils pilsētas kapos, kur kopā ar mammu nogrābām radiņu kapus. Pandēmijas dēļ pēdējo reizi Jēkabpilī viesojos Ziemassvētkos, tāpēc atgriezties vasarā bija dīvaini, tomēr svētīgi. Lai nu kā, kad nogrābām kapus, devāmies uz drupu pusi. Man nebija ne jausmas, vai tām vispār varēs tikt klāt, jo tās atrodas diezgan dziļi privātā teritorijā, kur darbojas kaut kādas darbnīcas, šroti, gateri vai kaut kas tamlīdzīgs.