Jau kopš 15.maija sabiedriskā transporta pasažieriem noteikts pienākums aizklāt seju, lai mazinātu koronavīrusa Covid-19 izplatību, tomēr cilvēki ar masku uz sejas redzami aizvien retāk un retāk un, ievērojot noteikumus, arvien vairāk jūtas kā "baltie zvirbuļi"... Karstuma un kopējās vienaldzības dēļ arī retie masku valkātāji šim pienākumam sāk atmest ar roku.
Noteikumi, kuriem uzspļauj: maskas sabiedriskajā transportā nēsā tikai retais (39)
Sociālo tīklu lietotāji par šo tematu "cepas" jau nedēļām, tomēr situācija nemainās un karstajā laikā sevi ar masku uz sejas apgrūtina arvien mazāk cilvēku.
Turklāt bieži novērojams, ka daudzi sejas maskas lieto nepareizi. SPKC uzsver, ka sejas maskai pilnībā jānosedz sejas daļa no deguna līdz zodam un to nedrīkst noņemt daļēji, piemēram, novilkt uz zoda vai kakla un pēc tam lietot atkārtoti. Pirms sejas maskas uzvilkšanas un noņemšanas jānomazgā vai jādezinficē rokas, bet, tiklīdz maska lietošanas laikā kļūst mitra, to nepieciešams aizstāt ar jaunu, tīru, sausu masku.
Tomēr dīvains tas likums ķeksīša pēc - par maskām sab.transportā, ko neviens neievēro, un neviens nekontrolē. pic.twitter.com/Sgg27GPrTA
— Nepareizais (@realNepareizais) June 4, 2020
Masku (ne)nēsāšanas bezkontrole sabiedriskajā transportā godprātīgos un likumpaklausīgos iedzīvotājus pataisa par muļķiem. Nav jābrīnās, ka uzspļaut uz noteikumiem daudzi uztver kā normu.
— Unāma (@EvijaUnama) June 19, 2020
Maskas, kuras jāvelk, bet par kuru nevalkāšanu nav soda, ir godprātīga pilsoņa tests. Tāpat kā liekveikala iepirkumu ratu novietošana vietā pēc produktu izkrāmēšanas. Par godprātību nav jākaunas.
— Andris Taurins (@AndrisTaurins) June 19, 2020
To, cik ļoti ātri mainās paradumi, saproti, kad, izejot no mājas, pieķer sevi pie domas: "Oi, masku aizmirsu, jāiet pakaļ."
— Sanita Jemberga (@jemberga) June 21, 2020
Vārdiem ir jāsakrīt ar darbiem - ja valdība nespēj (un acīmredzot pat nevēlas)panākt šīs prasības ievērošanu, tad tā ir jāatceļ. Tieši tas nihilisms - it kā ir obligāta prasība, bet patiesībā nav - grauj uzticēšanos lēmumiem.
— Nellija Ločmele (@NellijaL) June 19, 2020
Piekrītu. Atsāku lietot sabiedrisko transportu, lietoju masku, bet skaidri redzams, ka šīs prasība nav ne konsekventi ieviesta, ne ievērota. Tad nevajag. https://t.co/LJ1zW4HJAr
— Liene Brizga-Kalnina (@LieneBrizga) June 19, 2020
Valsts: maskas sabiedriskajā javalkā obligāti.
— Ivo Butkevičs (@IvoButkevics) June 19, 2020
*No 12 cilvēkiem vienīgais ar masku.
Laikam tiešām - kāpēc neuzspļaut lēmumiem, ja ļauj?
Atkal vienīgā visā vilciena vagonā ar masku... @PVilciens, varbūt tad atceliet to noteikumu, vai arī sāciet piemērot sodus par neievērošanu. Citādi tas nav nopietni.
— Auri (@Naktene) June 19, 2020
Pamēģiniet ar masku ap 17.00 30-40 minūtes pabraukt, piemēram, 48. vai 58.autobusā. Brīnos, ka šiem bezgaisa brīnumiem pēc noklusējuma ātrie nebraukā pakaļ, bet vajadzētu. Tur bez maskas var atstiept kājas.
— GunitaG (@Gunita32630483) June 21, 2020
Drausmīgāk par masku nelietošanu ir to nepareiza lietošana.
— Rūta (@RuutaGuu) June 21, 2020
Lielākajai daļai tantiņu, tās sejas maskas jau ir sapuvušas pie tā zoda...
— Renārs Krīgers (@RenarsKrigers) June 23, 2020
TVNET jau ziņoja - lai arī ārkārtējā situācija Latvijā beidzās pirms divām nedēļām, prasība lietot sejas aizsegus sabiedriskajā transportā joprojām ir obligāta, tomēr sodīt par tās neievērošanu nevar.
Kamēr valstī bija noteikta ārkārtējā situācija, par sejas aizsargmaskas nelietošanu policija varēja piespriest naudas sodu no 10 līdz 2000 eiro, taču nu likumsargi var nevalkātājiem vien aizrādīt.
Savukārt Satiksmes ministrija apelē pie cilvēku godprātības.
"Lai arī noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai nav noteikts, ka to lietošanu kontrolē Valsts policija un par šīs prasības neievērošanu var piespriest administratīvo sodu, tas neatceļ prasības ievērošanu. Nepieciešamība rīkoties atbildīgi ir mūsu visu interesēs," uzsver SM pārstāve Vineta Kleine.
SPKC uzsver, ka sejas masku publiskās vietās lieto tikai papildu drošībai. Tā nepasargā no inficēšanās veselu cilvēku un neaizstāj galvenos profilakses un higiēnas pasākumus – roku mazgāšanu un dezinfekciju, sejas neaiztikšanu ar netīrām rokām, klepošanas un šķaudīšanas higiēnu, kā arī savstarpējās distances ievērošanu.
Sejas maskas valkāšana publiskās vietās ir solidaritātes izpausme – cilvēki, kuriem ir aizdomas par inficēšanos, lietojot sejas masku, pasargā no inficēšanās riska citus.