“Tā ir tiesiskā visatļautība un noziegums pret dabu un mūsu bērniem,” uzvēra Vasilijs Rjabiņins.
Viņš, “Greanpece” un “Novaja gazeta” par noplūdi paziņoja policijai, Ārkārtas situāciju ministrijai, prokuratūrai un “Rosprirodnadzor”.
Notikuma vietā operatīvi ieradās Noriļskas glābšanas dienests, kura amatpersonas izteicās, ka jau iepriekš dzirdējušas, ka tundrā nelikumīgi tiek izgāzts piesārņots ūdens.
Neilgi pēc tam notikuma vietā ieradies arī uzņēmuma “Noriļskij nikeļ” apsardzes dienests.
Sūkņu stacija, kas notekūdeņus sūknējusi upē, nekavējoties izslēgta. Uzņēmuma darbinieki sākuši steigā aizvākt caurules, pa kurām notekūdeņi lieti upē.
Kā uzsver Nnovaja gazeta”, steiga bijusi tik liela, ka kāpurķēžu traktors uzbraucis automašīnai, ar kuru notikuma vietā ieradušies prokuratūras darbinieki.
Kā vēlāk pavēstija Norļiskas policija, šajā negadījumā neviens nav cietis.
Krasnojarskas Ārkārtas situācija ministrija pavēstījusi, ka pie Norļiskas konstatēta pagaidām nezināma šķidruma nopludināšana apkārtējā vidē. Ministrijas speciālisti gatavojas veikt ekspertīzi.
Savukārt Krievijas izmeklēšanas komiteja sākusi pārbaudi saistībā ar informāciju par toksisku notekūdeņu noplūdināšanu tundrā.
Tikmēr “Noriļskij nikeļ” uzsver, ka nekādu draudu apkārtējai videi neesot. Arī “Rosprirodnadzor” no plašākiem komentāriem pagaidām atturas.
Šis gadījums ir ļoti līdzīgs maija beigās notikušajai katastrofai, kad apkārtējā vidē noplūda 20 000 tonnu dīzeļdegvielas. Arī šis incidents notika “Noriļskij nikeļ” piederošā uzņēmumā.
Varas iestādes uz notikušo reaģēja vien pēc vairākām dienām. Tikmēr vides speciālisti skaidroja, ka tā bija lielākā šāda vides katastrofa, kāda jebkad notikusi Arktikas polārajā reģionā.
Galerija: Maija beigās notikusi ekoloģiskā katastrofa Noriļskā
Vēlāk saistībā ar šo incidentu tika ierosinātas vairākas krimināllietas.
Toreiz uz notikuma vietu devās arī “Novaja gazeta” žurnālisti, kuri vēlāk ziņoja, ka vietējās varas iestādes apgrūtinājušas žurnālistu darbu, traucējot viņiem vākt informāciju.
Žurnālisti un vairāki eksperti pauž viedokli, ka Noriļskas varas iestādes cenšas noklusēt maijā notikušās ekoloģiskās katastrofas apmērus. Tas tiekot darīts, lai pasargātu “Noriļsikj nikeļ” īpašnieka - ietekmīgā oligarha Vladimira Potaņina intereses.