Kāda mobilā interneta kvalitāte novērota tavā dzīvesvietas tuvumā?
SPRK regulāri veic kvalitātes mērījumus visā Latvijā. Pērn SPRK veica vairāk nekā 211 000 sērijveida mērījumus vairākās Latvijas apdzīvotās vietās un 18 000 izlases veida mērījumus 1200 dažādās Latvijas apdzīvotās vietās. SPRK mērījumus veic konkrētā vietā un laikā – izlases veidā izvēlētās koordinātēs.
“Jāatzīmē, ka mērījumu rezultāti dažādās diennakts stundās var atšķirties. Agri pirms darba dienas sākuma vai naktī interneta ātrums var būt lielāks nekā brīvdienās vai vakara stundās, kad tas tiek izmantots intensīvāk. Tāpat no mūsu mērījumiem esam novērojuši, ka netālu dažu metru attālumā interneta ātrums ir atšķirīgs vai nav pieejams,” stāsta Elektronisko sakaru pakalpojuma kvalitātes nodaļas vadītājs Elmārs Lipenbergs.
SPRK sērijveida mērījumos, ko veic 24 stundu laikā nedēļas garumā, redzams, ka lejupielādes ātrums diennakts laikā var atšķirties un dažkārt pie lielas noslodzes tā vērtības var ievērojami samazināties. Šie mērījumi ļauj izvērtēt kvalitātes rādītāju izmaiņu dinamiku un to, vai interneta ātrums atšķirīgos diennakts laikos ir pietiekams dažādu pakalpojumu izmantošanai, piemēram, video straumēšanai.
Kas ietekmē mobilā interneta signāla izplatību? Kāpēc citviet mobilais internets nav stabils?
Mobilā interneta signāla izplatība ir atkarīga no dažādiem faktoriem, piemēram, no šķēršļiem, kas atrodas starp iekārtas atrašanās vietu un bāzes staciju. To ietekmē gan attālums līdz bāzes stacijai, gan ģeogrāfiskās īpatnības (nelīdzens reljefs, meži, augstas ēkas) un būvju konstrukcijas. Signāla uztveramība var pasliktināties arī lietotāja iekārtu dēļ. Savukārt pieejamos tīkla resursus un līdz ar to arī kvalitātes līmeni ietekmē lietotāju skaits, kas tajā brīdī izmanto sakaru pakalpojumus.
SPRK, veicot mērījumus, ir novērojusi – bieži vien, kad 4G tīkls ir pārslogots, vienlaicīgi lielam lietotāju skaitam pieslēdzoties internetam, lejupielādes ātrumi var ievērojami samazināties, un ir pat brīži, kad tas nav pietiekams kvalitatīvai pakalpojuma izmantošanai. Dažkārt automātiskā tīkla pieslēguma režīmā mobilie telefoni pieslēdzas jaunākās paaudzes 4G tīklam, neraugoties uz to, ka pārklājums nav stabils. Novērojot interneta darbības traucējumus, lietderīgi mobilo ierīci pārslēgt uz zemāku – 3G tīklu, kur noslodze var būt ievērojami zemāka un interneta ātrums stabilāks.