Aktualizējot psihiskās veselības problemātiku Latvijā, intervijā TVNET Elmārs Tērauds - Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Attīstības fonda padomes priekšsēdētājs, RPNC ambulatorā centra “Pārdaugava” vadītājs, Latvijas Psihiatru asociācijas priekšsēdētājs, Veselības ministrijas galvenais speciālists psihiatrijā.
Ko mēs vispār saprotam ar jēdzienu “moderna psihiatriskā aprūpe”, mūsdienīga psihiatriskā aprūpe?
Pretstatā varbūt seniem laikiem, kad psihiatriskā aprūpe un ārstniecība bija būtībā institūcijās bāzēta palīdzība jeb patiešām tikai aprūpe, tad nu mūsdienās tendences ved arvien vairāk uz ambulatoro pieeju, tendences iesaistīt papildu speciālistus, aprūpes darbā jau kompetences dalīt starp vidējo medicīnisko personālu, starp ārstiem, rehabilitācijas komandu, starp klīniskiem psihologiem, tātad strādāt komandā.
Mūsdienu psihiatrija ir atvērta, balstās uz ambulatoro aprūpi un darbu komandā.
Tātad tā doma ir tāda, ka mēs vairs kaut ko nepaslaukām zem tepiķa, vienkārši noliekam cilvēku mierīgākā vietā, lai it kā labāk viņam pašam, bet viņš tiek arī šodien tiešām ārstēts un atgriezts sabiedrībā?
Laikam jau jāatbild, ka visi psihiatriskie pacienti nav vienādi, ir ārkārtīgi daudz diagnožu un dažādu stāvokļu, kur arī katrā situācijā aprūpe un ārstniecība ir dažādi vajadzīga. Nu, piekritīsiet, ka ir jābūt atšķirīgai aprūpei tur, kur ir akūta psihoze, halucinējošs, murgains, uzbudināts pacients un, piemēram, jauna sieviete ar anoreksiju vai varbūt kāds ar uzmācīgu neirozi. Tad vienā gadījumā ir vajadzīga tāda ļoti stingra režīma uzraudzība, gandrīz viens pret vienu ar kādu no medicīniskā personāla, otrā gadījumā - tas ir komandas darbs ar uztura speciālistu, ar psihologu, ar ārstu. Tas nav viennozīmīgi atbildams.