Lībijas un Vidusjūras politiskajās arēnās ir sadūrušās divas NATO lielvalstis – Francija un Turcija. Ko tas sola NATO vienotībai un līdz ar to – mūsu drošībai?
Kas ir noticis?
10. jūnijā Vidusjūrā norisinājās incidents. Francijas kara flotes fregate, kura darbojas NATO ieroču embargo kontroles Lībijai misijas sastāvā, inspekcijas nolūkos pietuvojās kravas kuģim ar Tanzānijas karogu. Tomēr Francija apgalvo, ka šai fregatei ceļā stājušies trīs Turcijas kara flotes eskorta kuģi, no kuriem viens pret frančiem pavērsis savu tēmēšanas radaru. Ankara uz šīm apsūdzībām ir atbildējusi noraidoši, uzsverot, ka tas ir pārpratums. Turcija uzsver, ka Francija izplata viltus ziņas un tās flotes vienības ir konvojējušas kravas kuģi ar humānās palīdzības sūtījumu. Turklāt Francijas un Turcijas flotes darbojas tās pašas NATO misijas ietvaros.
Incidenta izmeklēšanā ir iesaistījušās NATO struktūras, taču tās rezultāti ir slepeni. Zināms tikai tas, ka Francija ir paudusi par šiem rezultātiem neapmierinātību un nosūtījusi vēstuli NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam. Pēc tam tā jūlija sākumā ir paziņojusi, ka no iepriekš minētās misijas uz laiku izstājas. Šo stāstu pavada arī ļoti agresīva retorika. Piemēram, 22. jūnijā Francijas prezidents Emanuels Makrons minēja, ka Turcija Lībijā spēlē «bīstamu spēli». Savukārt 29. jūnijā notika Makrona un Vācijas kancleres Angelas Merkeles kopīgi rīkota preses konference, kurā Turcijas darbības Lībijā tika pielīdzinātas krimināli sodāmiem pārkāpumiem.