Elektrošoka terapija nav pirmās izvēles ārstēšana, bet tā ir viena no pamatārstēšanas metodēm visur Eiropā. Vēlreiz gribu teikt, ka Latvijā mēs to maz izmantojam un par maz izmantojam. Šo metodi pielieto tad, kas ir tā sauktie terapeitiski rezistentie stāvokļi, proti, kad mēs nevaram palīdzēt ar psihoterapijas metodēm, kad mēs nevaram palīdzēt ar medikamentiem. Arī pie tā sauktajām katatonijām, šizofrēnijas, pie terapeitiski rezistentām depresijām. Biju klīnikā Anglijā, kur kolēģi teica, ka senioriem ar smagām depresijām, pirmkārt, izvēlas elektrokonvulsīvo terapiju un tikai pēc tam medikamentus, jo tā ir saudzīgāka metode pēc būtības. Bet, protams, ka Latvijā un arī citur tā stigma, tas bīstamības oreols, tas ir saglabājies. Kolēģi Lietuvā pirms gadiem trim minēja, ka tad, kad šie pacienti redz, un viņu tuvinieki redz, ka tie uzlabojumi ir tiešām ļoti labi, tad arī tā metode zaudē savu oreolu.
Jūs minējāt filmu “Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu” - kā jūs kā psihiatrs skatāties uz šo darbu?
Es domāju, ka tā ir nodeva laikam. Bija situācijas, kad pacienti atradās ilgstoši slimnīcā... Šī filma vēsturiskā kontekstā ir pagrieziens pasaules mērogā, kad nevajag pārmēru izmantot elektrošoku terapiju un vajag pievērsties citām, saudzīgākām metodēm. Bet šī metode joprojām ir palikusi kā ļoti efektīva ārstēšanas metode situācijās, kur tas ir vajadzīgs, tiem, kam tas ir nepieciešams.
Bet nu tur, kur ir par daudz, acīmredzot, nevajag būt daudz - tur, kur ir par daudz medikamentu, nevajag tā būt, par daudz elektrošoka arī nevajag, un, piedodiet, reizēm nevajag par daudz psihoterapijas.