Kuram no profesoriem ir taisnība? Re:Check sazinājās ar Gropi, lai noskaidrotu, tieši kurās universitātēs šāda iespēja pieejama. Viņa aicinājumam neatsaucās, bet atbildi sniedza RSU Mediju attiecību vadītāja Ieva Nora Gediņa. Viņa norādīja, ka Grope uzskaitījusi sešas universitātes. Re:Check sazinājās ar katru universitāti, lai precizētu, vai kursi tiek piedāvāti un vai tie piedāvāti mediķiem.
Trīs no šīm universitātēm – Vircburgas universitāte Vācijā, Strasbūras universitāte Francijā un Sjēnas universitāte Itālijā – atbildēja, ka šādas programmas vai lekciju kursa universitātē vairs nav. Homeopātijas kurss 2018.gadā slēgts vēl vienā no sešām nosauktajām universitātēm – Vīnes medicīnas universitātē Austrijā. Par to atrodami ziņu raksti. Pēc tam, kad par šādu kursu sūdzējās studenti, universitātes rektors paziņoja, ka vēlas “distancēties no šarlatānisma”.
Pārējās divas nosauktās universitātes – Bernes universitāte Šveicē, kā arī Marseļas Francijā – uz Re:Check jautājumu neatbildēja.
Tāpat pieejama informācija par citām valstīm un universitātēm, kas vēršas pret homeopātiju. Nesen no maģistra studiju programmas homeopātijā pēc asām diskusijām mediķu vidū atteikusies Lilles universitāte Francijā. Arī Barselonas universitāte Spānijā, jo pieeja ir nezinātniska un šādu grādu homeopātijā vairs neakceptē Spānijas Veselības ministrija. Francijas valdība nesen arī pārtraukusi kompensēt homeopātisku medikamentu iegādi, jo tiem nav pierādītas iedarbības. Arī Latvijā homeopātiskos līdzekļus kompensējamo zāļu sarakstā neiekļauj.
Ja noteikumi paredz, programma bija jāveido?
Vēl medijos izskanējis, ka, tā kā homeopātija iekļauta Ministru kabineta noteikumos par ārstu specialitātēm un papildspecialitātēm, studiju programmai esot jābūt. Re:Check sazinājās ar Veselības ministriju (VM) un noskaidroja, ka tā nav tiesa. Saraksts paredz iespēju programmu veidot, taču neliek to darīt.
Re:Check ministrijai arī vaicāja, vai šo specialitāti no saraksta plānots izņemt un, ja ne, kādēļ. Ministrija neesot prasījusi pārskatīt esošo regulējumu, jo, ja specialitāti neaizsargās ar likumu, “var būt situācijas, kad ar homeopātiju nodarbojas personas bez medicīniskās izglītības,” skaidroja VM pārstāvis Oskars Šneiders. Noteikumi sniedzot iespēju saukt pie atbildības personas, kas neievēro ārstiem noteiktās prasības.