"Vairākas GRU vienības, tai skaitā 26165. un 74455. vienība, iesaistītas kiberoperācijās ar koordinētu nozagto dokumentu nopludināšanu," 2018.gadā rakstīja ASV īpašais prokurors Roberts Millers, izvirzot apsūdzības 12 GRU virsniekiem. "Šīs vienības izpildīja liela mēroga kiberoperācijas ar mērķi iejaukties 2016.gada ASV prezidenta vēlēšanās."
Trīs mēnešus vēlāk ASV prokurori Pitsburgā apsūdzēja vairākus no Millera apsūdzībā nosauktajiem cilvēkiem saistībā ar četrus gadus ilgušu kiberoperāciju pret starptautiskajām antidopinga organizācijām un Ķīmisko ieroču aizlieguma organizāciju (OPCW).
Viens no Millera apsūdzētajiem GRU virsniekiem figurē arī Vācijas izlūkdienestu ziņojumā par 2015.gada kiberuzbrukumu Bundestāgam.
Taču līdz šim neviens "Cozy Bear" hakeris nav ticis publiski identificēts un apsūdzēts.
ASV bāzētā kiberdrošības kompānija "Crowdstrike", kura pirmā dokumentēja iebrukumu Demokrātu nacionālajā komitejā, savā sākotnējā ziņojumā norādīja, ka grupējumi "Fancy Bear" un "Cozy Bear" esot ielauzušies komitejas datorsistēmā šķietami neatkarīgi viens no otra.
Kāda ir "Cozy Bear" motivācija?
Līdzīgi kā citas valstis, arī Krievija strādā pie savas Covid-19 vakcīnas. Piekļuve citu valstu centieniem varētu sniegt priekšrocību Krievijas zinātniekiem.
Krievijā apstiprināti vairāk nekā 780 000 inficēšanās gadījumu. Salīdzinot ar citām valstīm, mirstības rādītāji ir tik zemi, ka Krievijas un ārvalstu eksperti apšaubījuši šo datu uzticamību.
Rietumvalstu izlūkdienesti un varasiestādes pēdējo gadu laikā nākuši klajā ar ne vienu vien brīdinājumu par Krievijas valdībai pakļauto hakeru uzbrukumiem. Savienotās Valstis centušās aizturēt vairākus desmitus Krievijas hakeru. Kriminālapsūdzības kalpo kā signāls: ASV izlūkdienesti nesnauž. Piemēram, Millera ziņojumā tika identificēti konkrēti kriptovalūtu pārskaitījumi, ko GRU veica, lai iegādātos serverus un citus kiberoperācijām nepieciešamos līdzekļus.