Šis vārds “biopsihosociāls” – cik liela ir sabiedrības izpratne, arī kolēģu mediķu vidē, par šo te caurvijas elementu – ne tikai medicīnas sektors, bet visa sabiedrība ir iesaistīta atveseļošanā?
Es gribētu domāt, ka mēs esam pietiekoši izglītoti un arī auguši. Biopsihosociāls ietver šīs te trīs dimensijas – vienu, kas ir saistīta ar mūsu pašu organismu un genotipu jeb gēnu fondu; otra, kas ir saistīta ar mums kā personību un psiholoģiskiem faktoriem; un trešo – vispār, kādu mēs izvēlamies savu dzīvi un kāda ir sociālā vide.
Bet savā būtībā, ja tu neesi iekšā tajā nozarē un tev nav jāstrādā ar skartajiem cilvēkiem, vieglāk ir reaģēt savādāk, noliedzot kaut ko, pasakot, ka te taču ir skaidri zināms vainīgais un vainīgais ir alkohols, ko var nopirkt, jo to var arī nepirkt, un tamlīdzīgi. Vai vainīgais ir narkotiskās vielas, kam tiek tērēta nauda, tās taču var arī neiegādāties... Mazliet savādāk varbūt ir psihiatrijā, tur nevar īsti vainīgo atrast, jo tad ir jāiedziļinās un jāmēģina saprast – ak tā, kaut kas noticis smadzenēs, nu jā... tas nav tā, ka tas ir iegādāts, nopirkts, ko it kā varētu nedarīt. Bet tā ir biopsihosociāla saslimšana, taču narkoloģijā šie stereotipi ir ļoti plaši gan mediķu vidū, gan arīdzan, protams, pašā sabiedrībā.
Narkoloģijā jo īpaši bieži tiek minēta stigmatizācija un cilvēku bailes. No kā, piemēram, jūsu pacienti ir baidījušies, pirms jūs esat sastapušies kā pacients un ārsts?