kas izceļas ar ambiciozām atjaunojamās enerģijas programmām, kā arī valstis ar milzīgu potenciālu šajā jomā, kā, piemēram, Ēģipte, Indija un Indonēzija. Tieši šīs valstis var kļūt par lielu Eiropas tehnoloģiju noieta tirgu. Globālā līmenī tas nozīmētu, ka Eiropas standarti saasinātu konkurenci starp Eiropas Savienību, Ķīnu un ASV.
Kazahstāna un Uzbekistāna: Milzīgs potenciāls, kas spēj ieinteresēt
Tieši milzīgais potenciāls ir tas, kas SWP ekspertiem liek iekļaut šīs abas valstis Eiropas Savienības stratēģisko partneru sarakstā. Tiek uzskatīts, ka šīs Centrālāzijas valstis nākotnē varētu būt laba vieta, kur attīstīties Eiropas kompānijām tādās sfērās kā starpvalstu ūdensapgādes sistēmas un vienotas energosistēmas radīšanā Centrālāzijas reģionā.
Ziņojumā teikts, ka Kazahstāna savas ekonomikas diversifikācijas ietvaros cenšas piesaistīt ārvalstu investīcijas,kas ļautu attīstīt atjaunojamās enerģētikas sektoru šajā valstī. Tāpat šī valsts ir otra nozīmīgākā Eirāzijas Ekonomiskās savienības valsts un “galvenais Ķīnas investīciju mērķis saistībā ar elektroenerģijas ģenerāciju Centrālāzijā”. Tieši tāpēc
partnerattiecības ar Kazahstānu Eiropas Savienībai būs ārkārtīgi svarīgas, it īpaši, lai šajā reģionā izplatītu ES standartus un normas.
Tikmēr Uzbekistānas pievilcība ir saistāma ar to, ka šajā valstī ļoti strauji pieaug pieprasījums pēc energoapgādes. Šeit gan jāpiebilst, ka valsts gaida investīcijas, lai varētu nodrošināt elektropieslēgumus arī attālākajos lauku reģionos.
Ziņojuma noslēgumā autori raksta, ka Eiropas Savienībai būs vajadzīga “stratēģiska pacietība”, veidojot jauno enerģētikas diplomātiju. SWP eksperti iesaka Eiropas Savienībai, veidojot partnerattiecības enerģētikas jomā, par prioritāti noteikt cīņu ar vides piesārņojumu, zaļo projektu veicināšanu, elektrifikāciju, enerģētisko sistēmu integrāciju un nekavējoties nepieprasīt samazināt CO2 izmešus vai pārtraukt ogļu izmantošanu.