Zem Antarktīdas patiešām ir apslēpts okeāns, tāpēc zinātnieki jaunā pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “PNAS”, izpētījuši, ka šis okeāns cirkulē zem kontinenta šelfa ledājiem.
Šie šelfa ledāji balsta kontinenta masīvo zemes ledus cepuri un spēlē nozīmīgu lomu potenciālajā nākotnes jūras līmeņa pieaugumā. Jaunais pētījums sniedz jaunu ieskatu, kā okeāna straumes veicina ledus kušanu Antarktīdā, kas ir viena no lielākajām neskaidrībām nākotnes klimata modeļu paredzējumos.
Rosa šelfa ledājs ir lielākais peldošais ledus gabals pasaulē, proti, tas ir aptuveni 480 tūkstošus kvadrātkilometru plašs. Okeāna dobums zem ledus sniedzas 700 kilometrus uz dienvidiem no Antarktīdas piekrastes un ir lielākoties neizpētīts.
Ir zināms, ka šelfa ledāji parasti kūst no apakšas, siltāku okeāna ūdeņu dēļ, tomēr ir ļoti maz informācijas par to, kā ūdeņi zem ledāja sajaucas. Klimata modeļos tas bieži netiek ņemts vērā, tomēr jaunais pētījums situāciju varētu mainīt.
Vienīgā iepriekšējā ekspedīcija uz Rosa šelfa ledāja dobumu norisinājās 1970. gados un sniedza interesantus rezultātus. Par spīti tā laika limitētajām tehnoloģijām, tika atklāts, ka okeāna dobumā ūdens nav statisks. Noskaidrojās, ka tur ir vairāki ūdens slāņi ar atšķirīgām temperatūrām un sāļumu.