Ja šādas pamošanās epizodes atkārtojas, turpinot palikt gultā cerībā, ka izdosies iemigt, smadzenes rada asociāciju, ka gulta - tas nav miegs, bet gan trauksme, kas savukārt sekmēs to, ka akūti miega traucējumi pārtop par hroniskiem.
2. gadījums: Neizdodas iemigt, jo grūti piebremzēt domu virpuli.
“Šāda situācija var liecināt par ģeneralizēto trauksmi, kad māc bailes, nervozitāte, raizes par to, ka notiks kas nevēlams. Ja ir zināms iemesls, kādēļ pirms miega neizdodas domas apstādināt, piemēram, ja bijis stress darbā, paretam šāda epizode būtu uzskatāma par normālu parādību. Tad pa dienu jācenšas mazināt stresu, jāpraktizē elpošanas vingrinājumi, jāatrod sev piemērotākās relaksācijas metodes. Diemžēl jāpatur prātā, ka miega traucējumi ļoti bieži kombinējas ar trauksmi un depresiju.
Dažkārt depresija izpaužas tieši ar bezmiegu, ko pavada enerģijas, prieka, gandarījuma trūkums, vainas apziņa. Tad nepieciešama kompleksa ārstēšana, noder arī kognitīvi biheiviorālā terapija,” uzsver psihiatre.
“Noskaņoties miegam var palīdzēt elpošanas vingrinājumi, meditācija un dažādi rokdarbi. Tāpat divas stundas pirms miega der iedzert nomierinošas, relaksējošas zāļu tējas – pasifloru, baldriānu, apiņus, melisu, kumelīti, piparmētru, lavandu. Ja tējas dzeršanas rituāls nav piemērots, tā vietā stundu pirms gulētiešanas var lietot zāļu ekstraktu saturošus uztura bagātinātājus. Tāpat palīdz siltas, atslābinošas vannas ar lavandas vai ilang-ilang ēterisko eļļu,” stāsta Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.
3. gadījums: It kā guļu – it kā ne. Visu dzirdu, jūtu, miegs ir trausls.