Vates kociņš ražots no speciāla elastīga materiāla, ar kuru nav iespējams traumēt deguna ejas. Izmeklējumu ar koka kociņiem, piemēram, aizliegts veikt. Taču pat ar koka kociņiem nevarētu traumēt hematoencefālisko barjeru. Pirmkārt, šī barjera nav ar kociņu sasniedzama, priekšā atrodas kauls.
Otrkārt, Osīte skaidro, ka sieniņu pārdurt ar vates tamponu uz kociņa no elastīga materiāla pat nebūtu iespējams, jo barjera nav tik trausla. Lai to pārdurtu, būtu nepieciešama resna adata.
Tāpat ar kociņu ienest vīrusu nav iespējams, jo materiāla savākšanai izmanto sterilu kociņu, kuru no iepakojuma ar apstrādātiem vienreizlietojamiem cimdiem izņem tikai pacienta klātbūtnē. Ja kociņš nebūtu sterils, izmeklēšanu nemaz nevarētu veikt, jo uz tā nonāktu piemaisījumi no citiem vīrusiem vai baktērijām.
Šādu nepatiesu informāciju izplata "Facebook" lietotāji ne tikai Latvijā. Apgalvojumu pārbaudīja un pie tāda paša secinājuma kā "Re:Check" nonāca arī Reuters,USA Today, AFP, BBC, AP un PolitiFact.
Tāpat ierakstā minēts, ka sejas maskas nēsāšana izraisa infekciju. Arī tā nav tiesa. "Re:Check" par to rakstīja jau iepriekš.
Ieraksta autore neatsaucās uz "Re:Check" lūgumu komentēt publicēto informāciju.
Secinājums: Ar Covid-19 testos izmantotajiem kociņiem nav iespējams traumēt sieniņu, kas atdala smadzeņu šķidrumu no asinīm jeb hematoencefālisko barjeru. Cilvēka anatomija neļauj šo barjeru ar kociņu sasniegt – priekšā ir kauls. Pat tad, ja tas būtu iespējams, sieniņa nav tik trausla, lai to varētu bojāt ar kociņu no elastīga materiāla.