Sekundāru galvassāpju cēloņi ir dažādas slimības, piemēram, vīrusu saslimšanas ar augstu temperatūru, iesnas, paaugstināts asinsspiediens, traumas, organiskas izmaiņas, piemēram, sievietēm bieži tās var būt hormonālas svārstības, vai ķīmisku vielu iedarbības dēļ, piemēram, pēc medikamentu vai alkohola lietošanas.
Migrēna versus cita veida galvassāpes
Migrēna ir viens no galvassāpju veidiem. Klasiski migrēna izpaužas ar stiprām, pulsējošām sāpēm, kas lokalizējas vienā galvas pusē. Bieži šīs sāpes pavada slikta dūša, vemšana, kā arī palielināta jutība pret gaismu un trokšņiem. Nereti cilvēki pirms migrēnas izjūt tā saucamo auru, kas izpaužas ar tādu kā mirgojošu gaismu vai zibšņiem acu priekšā un izkropļotu redzi. Savukārt cita veida galvassāpes vairāk lokalizējas kādā konkrētā galvas rajonā, piemēram, pieres daļā, deniņos un pakausī, taču to intensitāte katram cilvēkam var atšķirties. Parastas galvassāpes lielākoties pāriet pēc pretsāpju medikamenta iedzeršanas, tomēr migrēnai tas ne vienmēr palīdzēs. Tādēļ migrēnai jālieto specifiskie pretmigrēnas preparāti (triptāni). Cilvēki, kuri cieš no migrēnas, parasti tās tuvošanos nojauš, jo kā priekšvēstnešus bieži vien izjūt auru. Diemžēl migrēna nav pilnībā novēršama un izārstējama, skaidro Z. Zitmane.
Pārliecinoši lielākajai daļai respondentu (77%) galvassāpju dēļ kavēt darbu nav nācies, 1% respondentu pēdējo trīs gadu laikā šī iemesla dēļ darbu kavējis pāris reizes mēnesī, 2% — pāris reizes gadā, bet 5% — retāk, kamēr vēl 13% atzīmēja, ka viņiem šis jautājums nav aktuāls, jo viņi pagaidām nestrādā. Regulāri spēcīgas galvassāpes samazina labsajūtu un pasliktina dzīves kvalitāti, jo cilvēks sāpju dēļ nespēj pilnvērtīgi domāt un strādāt.