Šeit mēs runājam principā par diagnostiku un jau sastapšanos ar diagnozi. Ko varētu darīt Latvijā un arī pasaulē, lai cilvēks nesaslimtu?
Es domāju, ka ļoti būtiska ir izglītošana par psihisko veselību jau bērnībā, tātad skolā. Un es zinu, ka šāds projekts arī norit - tiek plānota gan pamatskolas, gan arī vidusskolas skolēnu izglītošana par emocionālo veselību, par pirmajām psihisko traucējumu pazīmēm.
Ir ļoti svarīgi, lai sabiedrība ir izglītota un apmācīta. Un ir ļoti svarīgi, lai arī cilvēki paši veic profilaksi,
respektīvi, te jau nav runa tikai par emocionālo pašsajūtu, tā ir sekošana savai fiziskajai veselībai, regulāra veselības apskates veikšana. Tās ir sporta aktivitātes (un sporta aktivitātēm ir ļoti liela nozīme psihiskajā veselībā). Ļoti svarīgs ir arī sabalansēts uzturs, pilnvērtīgs, kvalitatīvs ēdiens. Ļoti svarīgs ir arī smadzeņu treniņš. Faktiski
ļoti būtiski cilvēkiem mācīt mīlēt savas smadzenes jau no mazotnes.
Kuri cilvēki ir riska grupā Latvijā, ja paskatāmies uz sabiedrību kopumā?
Ja runājam kopumā par psihisko traucējumu iemesliem, tad, pirmkārt, ir heterogēnie iemesli. Protams, tiem cilvēkiem, kam radinieku vidū ir bijuši kādi psihiski traucējumi, ir augstāka riska grupa, bet
ļoti liela nozīme ir arī ārējiem faktoriem, un te mēs runājam par sociāli mazāk aizsargātajiem slāņiem.
Piemēram, cilvēki, kam ir ilgstošs bezdarbs, kam ir ilgstoši grūta ekonomiskā situācija. Arī ja indivīdam ir kādas hroniskas fiziskas slimības, viņam ir gandrīz trīs reizes augstākas izredzes depresijai, tāpat arī alkohola atkarīgajiem cilvēkiem ir augstākas izredzes, smēķētājiem.