Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Lemberga lietā arestētā manta lielākoties sastāv no ārzonas uzņēmumiem un saistībām (1)

Aivars Lembergs
Aivars Lembergs Foto: Paula Čurkste/LETA

No amata atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") kriminālprocesā arestētā manta, ko iepriekš pārvaldīja Šveices advokāts Rūdolfs Meroni un kas ar Rīgas apgabaltiesas šodienas lēmumu nodota Nodrošinājuma valsts aģentūras glabāšanā, lielākoties sastāv no akcijām un patiesā labuma guvēja tiesībām virknē ārzonas uzņēmumu, kā arī saistībām,

Vairāki no šiem uzņēmumiem, piemēram, "Yelverton Investments B.V." ir spēlējuši ļoti nozīmīgu lomu Ventspils tranzītbiznesā. Savukārt virkne citu uzņēmumu, kuriem izmeklētāji jau pirms vairāk nekā desmit gadiem piemēroja arestu, ir tieši vai netieši saistīti ar Ventspils tranzītbiznesa uzņēmumiem, piemēram, AS "Kālija parks".

Attiecībā uz saistībām zināmas precīzas summas, kas mērāmas miljonos, bet pārējo aktīvu tirgus vērtība nav zināma. Dažiem zināma tikai nominālvērtība. 

Arestēti ir 50% akciju Britu Virdžīnu salās reģistrētā uzņēmuma "Zele Mineral Resources" akciju, kuru nominālvērtība bija 25 000 ASV dolāru (21 052 eiro), 22% Lihtenšteinā reģistrētā uzņēmuma "BWA Holding Establishment" akciju, kuru vērtība precīzi nav zināma. Tāpat arestētas patiesā labuma guvēja tiesības Lihtenšteinā reģistrētajos uzņēmumos "Multiport Establishment", "GFS Global Forwarding Systems Establishment" un "Transit & Commerz Anstalt". Precīza šo aktīvu vērtība nav zināma.

Arestētas arī akcijas Britu Virdžīnu salās reģistrētajiem uzņēmumiem - "Barnes Industries Limited", "Briskly Limited", "Margrave Trade inc." un "Kaywood International Limited". Arests uzlikts arī Britu Virdžīnu salās reģistrētā uzņēmuma "Eastwhich Financial Corporation" akcijām 50 000 ASV dolāru (42 104 eiro) nominālvērtībā, Apvienotajā Karalistē reģistrētā uzņēmuma "Electrotech Limited" akcijām 50 000 ASV dolāru (42 104 eiro) nominālvērtībā, Britu Virdžīnu salās reģistrētā uzņēmuma "Lanthorn Trading Limited" akcijas divu ASV dolāru nominālvērtībā, Britu Virdžīnu salās reģistrētā uzņēmuma "Hinch Invest & Finance" akcijas 50 000 ASV dolāru (42 104 eiro) nominālvērtībā un Britu Virdžīnu salās reģistrētā uzņēmuma "Regina Development inc." akcijas 59 761 ASV dolāra (50 325 eiro) nominālvērtībā.

Arests piemērots arī Nīderlandes Antiļu salās reģistrētā uzņēmuma "Barnaby International N.V." akcijām 6000 ASV dolāru (5052 eiro) nominālvērtībā, patiesā labuma guvēja tiesībām Nīderlandē reģistrētajā uzņēmumā "Netherfin Financial Services B.V.", kuru vērtība nav zināma. Nodrošinājuma valsts aģentūras glabāšanā nodotas arī akcijas Britu Virdžīnu salās reģistrētajā uzņēmumā "Tanar Vermogensberatungen", kuru nominālvērtība ir 10 000 ASV dolāru (8241 eiro), kā arī patiesā labuma guvēja tiesības Bahamās reģistrētajā uzņēmumā "Somers Business Limited", kuru vērtība nav precīzi zināma.

Tāpat Nodrošinājuma valsts aģentūras uzglabās Nīderlandes Antiļu salās reģistrētā uzņēmuma "Transfides N.V." akcijas 1380 ASV dolāru (1162 eiro) nominālvērtībā, Šveicē reģistrētā uzņēmuma "OST Services AG" akcijas 53 000 Šveices franku (49 270 eiro) nominālvērtībā un Britu Virdžīnu salās reģistrētā uzņēmuma "UBH United Baltic Holdings Limited" akcijas 500 ASV dolāru (421 eiro) nominālvērtībā.

Kriminālprocesā arestētas arī Nīderlandes Antiļu salās reģistrēto uzņēmumu "Euridice Corporation N.V." un "Tomika International N.V." akcijas, kuru vērtība precīzi nav zināma, kā arī patiesā labuma guvēja tiesības Nīderlandē reģistrētajos uzņēmumos "Yelverton Investments B.V." un "Belegingsmaatschappij Geit B.V.", kuru vērtība arī nav zināma.

Arests piemērots arī kompānijas "Eurocom International Ltd." tiesībām saņemt no "Bureau Projects Limited" aizdevuma atmaksu un procentus. Aizdevuma vērtība ir 1 817 691 ASV dolārs (1 530 704 eiro). Arestētas arī tiesības uz naudas līdzekļiem, kas pienākas "Pierson Finance Limited" no Anša Sormuļa, pamatojoties uz aizdevuma līgumu, un kuru faktiskais īpašnieks esot Lembergs. Arestētas arī ir Lihtenšteinas uzņēmuma "PSC Foundation" piederošās uzņēmuma "Tomika International N.V." akcijas, kuras juridiski pieder uzņēmumam "Concavo Limited" un kuru precīzā vērtība nav zināma.

Tāpat Nodrošinājuma valsts aģentūras glabāšanā nodotas "Hinch Invest and Finance S.A." saistības izmaksāt uzņēmumam "Strategy Options Asset Managment" aizdevumu un aizdevuma procentus. Šis aizdevums ir bijis 18 439 000 ASV dolāru (15 527 758 eiro) apmērā. Aģentūrai glabāšanā nodotas arī arestētās tiesības uz naudas līdzekļiem, kas uzņēmumam "Eurocom International Ltd." pienākas no uzņēmuma "Barnaby International N.V.", par kopējo summu 6 799 944 ASV dolāri (5 726 334 eiro).

Nodrošinājuma valsts aģentūra ir iekšlietu ministra pakļautībā esoša iestāde.

Jau vēstīts, ka Rīgas apgabaltiesas lēmums Meroni atcelt no Lemberga kriminālprocesā arestētās mantas glabāšanas ir saistīts ar to, ka tiesas kolēģijai, ņemot vērā apstākļu kopumu, radušās pamatotas aizdomas par Meroni negodprātīgu rīcību ar arestēto mantu.

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnese Irīna Jansone ar preses dienesta starpniecību norādīja, ka, lai panāktu taisnīgu kriminālprocesuālo attiecību noregulējumu, tiesas kolēģijas ieskatā ir pamats atcelt Meroni no arestētās mantas glabāšanas. Manta, kurai uzlikts arests, bet kuru nav iespējams atstāt glabāšanā minētajai personai, ar procesa virzītāja lēmumu nodota glabāšanā Nodrošinājuma valsts aģentūrai, kas ir Ministru kabineta noteikta iestāde šādam mērķim.

Šāda lēmuma pieņemšana tiesas debašu laikā kļuva iespējama pēc tam, kad 1.jūlijā stājās spēkā izmaiņas Kriminālprocesa likumā, kas noteic, ka tiesa drīkst pieņemt lēmumu par arestētās mantas vai lietiskā pierādījuma glabātāju arī pēc tiesas izmeklēšanas pabeigšanas.

Viņa uzsvēra, ka Meroni ir uzskatāms par personu, pret kuru ir uzsākts kriminālprocess par, iespējams, nelikumīgām darbībām ar šajā kriminālprocesā arestēto mantu un aktīviem, tostarp arestētām patiesā labuma guvēja tiesībām uzņēmumos AS "Ventbunkers", AS "Ventspils tirdzniecības osta" un AS "Kālija Parks".

Papildu tiesnese norādīja, ka par arestētās mantas vērtības izmaiņām Rīgas apgabaltiesas rīcībā nav nekādu konkrētu ziņu. No Lemberga lietas materiāliem izriet, ka vienīgā Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijā no Meroni saņemtā vēstule par arestēto aktīvu aizsardzību un to stāvokli tika nosūtīta atpakaļ, jo tiesas kolēģijas ieskatā iesniegumā izklāstītie fakti par arestētās mantas stāvokli ir vispārīgi, nav detalizēti, kā arī nepilnīgi. 

Tiesā atzīmēja, ka nekāda cita informācija no Meroni Krimināllietu tiesas kolēģijā nav saņemta.

Kā ziņots, Meroni tika iecelts par Lemberga mantas glabātāju tiesvedības laikā, taču ir saņēmis oponentu kritiku, ka viņš šo statusu izmantojis, lai pats gūtu ietekmi Ventspils tranzīta uzņēmumos.

Lembergs jau iepriekš vairākkārt bija sūdzējies par Meroni darbībām ar viņa arestētajiem aktīviem. Saistībā ar Meroni rīcību Valsts policijā arī ir ierosināts vismaz viens kriminālprocess.

Jau vēstīts, ka prokurori tiesas debatēs lūguši Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā. Prokurori sāka debatēt pagājušā gada februārī un savu debašu runu noslēdza martā.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Lietā apsūdzēts arī Lemberga dēls Anrijs Lembergs un Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis.

Anrijam Lembergam prokuratūra lūdz piemērot brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un sešiem mēnešiem, konfiscējot mantu, savukārt Sormulim - brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un mantas konfiskāciju.

Visi trīs apsūdzētie norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā.

Tāpat vēstīts, ka ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) pērn 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteica sankcijas Lembergam un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām.

Lembergs uzskata, ka līdz ar to Latvijā objektīva un taisnīga tiesa attiecībā pret viņu "vispār vairs nav iespējama".

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu