Dagda ir mana bērnības zeme – uz šejieni braucu katru vasaru ciemos pie vecmāmiņas, cēlos ap pieciem no rīta un gāju ar omi uz kūti. Te ir dzimis un audzis mans tēvs, un gribētos jau teikt, ka zinu, zinu tēva sētu, bet... šobrīd uz Dagdu atbraucu vien reizi mēnesī, lai pabarotu savus suņukus Rūžu un Mišu un lai atvestu krusttēvam kādu gardumu, bet pašu Dagdas pusi, kā izrādās, zinu pavisam maz.
Dagdas apskati šoreiz sākām ar Dagdas Tūrisma un informācijas centra apmeklējumu, kuru šobrīd vada Juris Viļums. Tūrisma informācijas centrā var vērsties ar visiem ar tūrismu un tūrisma pakalpojumiem saistītajiem jautājumiem – Juris palīdzēs visu sarunāt un arī novadīs ekskursiju.
Pašu Dagdu šoreiz devāmies apskatīt, braucot ar zaporožecu, kas arī ir atsevišķs tūrisma pakalpojums Dagdas pilsētā, kam klāt nāk arī stāsts par pa logu redzamajām vietām un pilsētas vēsturi.
Dagdas muiža un sīktirgotāju, amatnieku miests vēstures avotos minēti jau 17. gadsimtā. 1705. gadā Viļakas stārasts Juris Hilzens uzcēla Dagdas katoļu baznīcu, un 1741. gadā rakstnieka Jozefa Hilzena tēvs Jans Augusts Hilzens uzcēla tagadējo Dagdas Svētās Trīsvienības katoļu baznīcu, kurā, cita starpā, mani mazu kristīja. No 1742. gada līdz 1820. gadam Dagdā darbojās jezuītu misija.
Pati Dagdas pilsēta ir viena no jaunākajām Latvijā - 1950. gadā tai piešķirtas pilsētciemata tiesības, un līdz 1962. gadam Dagda jau kļuva par Dagdas rajona centru. Tajā brīdī Dagdā dzīvojuši ap 2000 cilvēku. Kad likvidēja pilsētciematu kā apdzīvotas vietas tipu 1992. gadā, Dagda kļuva par pilsētu. Dagdas centrs ir vairākkārt dedzis, bet vienmēr ticis atjaunots, un tieši degšana ir bijusi par pamatu pirmajam nostāstam par Dagdas nosaukuma rašanos.