Tiesa gan, pēdējo gadu laikā arī Rietumu investori ir sākuši ieguldīt naudu Baltkrievijā. Tā, piemēram, 2017. gadā lielveikalu tīkls “Eurotorg” kļuva par pirmo Baltkrievijas uzņēmumu, kas ir kotējis akcijas Eiropas biržās, tādējādi iegūstot vairāk nekā 350 miljonus dolāru lielu naudas summu. Vairāk nekā 90% no šīs summas ir ieguldījuši Lielbritānijas, ASV un Eiropas Savienības valstu investori. 2018. gadā “Eurotorg” sāka pārrunas par akciju kotēšanu arī Londonas biržā.
Tomēr labākā vizītkarte potenciālo investoru piesaistei Baltkrievijā ir augsto tehnoloģiju parks netālu no Minskas. Tā ir vieta, kur, visticamāk, Lukašenko netiks silti uzņemts.
2005. gadā augsto tehnoloģiju parks tika dibināts ar mērķi nodrošināt darbu augsti kvalificētiem tehnoloģiju nozarē strādājošajiem. Tas ir viens no Padomju Savienības mantojumiem Baltkrievijā, kas lēma, ka Baltkrievijai ir jākļūst par inženierzinātnes un zinātņu galamērķi.
Arī jaunajai paaudzei Baltkrievijā ir ļoti daudzi augsti kvalificēti speciālisti, kam ir dažādas inovatīvas idejas, piemēram, kā Baltkrievijā modernizēt nodokļu sistēmu, piedāvāt arī cita veida priekšrocības strādājošajiem.
No šā tehnoloģiju parka aptuveni 50 procenti no programmatūras tika eksportēti uz Eiropas, bet 45% uz Ziemeļamerikas valstīm. Zināmākās kompānijas ir “Viber” un “Epam”, kas kotējas Ņujorkas biržā. IT sektors spēja nodrošināt ap 5,5% no Baltkrievijas IKP, un paredzams, ka tas sasniegs 10% no IKP 2023. gadā.
Ļoti daudzi cer, ka tieši IT nozare un modernās tehnoloģijas kļūs par jauno Baltkrievijas vizītkarti, kas spēs valstij piesaistīt miljardiem lielas investīcijas. Arī resursi tam ir pietiekami, jo jauno speciālistu sagatavotība ir augstā līmenī. Tomēr, kā vēsta “Financial Times”, vispirms ir jāmainās Lukašenko režīmam, kas joprojām ir iestrēdzis padomju laikos...