Tāpat tiks pētīts, kā mainās cilvēku stresa līmenis.
Vācijā diskusijas par garantētajiem ienākumiem ilgst jau gadiem, un nereti diskusijas nonāk strupceļā ideoloģisko apsvērumu dēļ.
Galvenais jautājums ir – vai cilvēki būs motivēti kaut ko darīt?
Idejas oponenti saka, ka garantētie ienākumi būs ļoti izdevīgi sliņķiem un tiem, kas neko nevēlas darīt, bet grib saņemt naudu uz citu – nodokļu maksātāju - rēķina.
Idejas atbalstītāji uzskata, ka garantētie ienākumi var atrisināt daudzas problēmas, piemēram, nodrošināt plašāku izglītības, medicīnas un citu pakalpojumu pieejamību. Tāpat jāņem vērā, ka nākotnē arvien vairāk darba vietu tiks likvidētas, jo cilvēku funkcijas pārņems modernās tehnoloģijas.
Šups uzsver, ka garantētie ienākumi var palīdzēt cilvēkiem kļūt radošākiem un radīt dažādas jaunas inovācijas:
“Varbūt kāds no šīs naudas saņēmējiem sapratīs, ka vēlas dzīvē darīt ko citu – kļūt par pašnodarbināto, pamēģināt savus spēkus citā jomā vai atvērt uzņēmumu,” teica Šups.
Pagaidām nav skaidrs, vai diskusijas un citi eksperimenti saistībā ar garantētajiem ienākumiem turpināsies arī pēc šā trīs gadu perioda. Daudzi skeptiķi uzskata, ka šādi eksperimenti ir ļoti slikta ideja.
Viņu norāda, ka trīs gadi nav pietiekams laiks, lai varētu gūt pietiekami uzticamus secinājumus, kā cilvēki varētu rīkoties tad, ja viņi uz visu dzīvi būtu nodrošināti ar garantētiem ienākumiem.
Tāpat arī ir vairāki citi jautājumi, uz ko pētnieki nevarēs atbildēt. Vai patēriņš pieaugs? Vai cilvēkiem būs pietiekama 1200 eiro liela naudas summa uz mēnesi? Kas notiks ar pārējo – strādājošo - cilvēku nodokļiem?
Pētījuma autori gan uzsver, ka
šis pētījums lielākoties ir paredzēts, lai noskaidrotu, kā nauda ietekmē cilvēku uzvedību.
“Tas ir nopietns zinātnisks jautājums, par ko vēl nav veikti nopietni pētījumi,” saka Šups.
Pasaulē gan ir veikti līdzīgi projekti. Somijā veiktā eksperimenta rezultāti bija neviennozīmīgi, savukārt Kanādā šāds projekts tika apturēts, jo tā izmaksas bija pārāk lielas.
Pagaidām Vācijā ir arī politiskā atbalsta trūkums garantēto ienākumu idejai. Neviena no lielajām partijām nav publiski paudusi atbalstu šai idejai. Savukārt Vācijas darba lietu ministrs Huberts Hails un finanšu ministrs Olafs Šolcs ir likuši noprast, ka ir šīs idejas pretinieki.