Tūkstošiem cilvēku, kuri ir dzimuši citās valstīs, pašlaik dzīvo Latvijā visdažādāko iemeslu dēļ. Daži uz dzīvi šeit pārcēlušies pastāvīgi, kamēr citi tikai uz noteiktu laiku. Daļa no šiem imigrantiem pulcējas kopienās, kuru pamatā bieži ir etniskie faktori, un cilvēkiem no malas nereti dzīve tajās ir pavisam sveša.
Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šā gada sākumā Latvijā dzīvoja 1 907 675 cilvēki. No tiem 62 360 jeb 3,3% bija ārvalstu pilsoņi. Vairums citu valstu pilsoņu Latvijā ir ar Krievijas (40 855), Uzbekistānas (5531) un Lietuvas (3080) pasēm.
Cilvēki, kuru izcelsmes valsts nav Latvija, apvienojas gan dažādās formālās kopienās un biedrībās, kas reģistrētas arī Uzņēmumu reģistrā, gan neformālās - piemēram, ārvalstu studenti. Tiesa, precīzu datu par to, cik cilvēku sevi uzskata par šādu kopienu pārstāvjiem, nav.
Daļu kopienu vieno etniskā piederība
Kā norāda Latvijas tatāru-baškīru kultūras biedrības “Čisma” priekšsēdētājs Zufars Zainuļļins, Latvijā dzīvo aptuveni 3000 tatāru un 300 baškīru, savukārt biedrībā ir aptuveni 300 aktīvu dalībnieku. Pats Zainuļļins ir dzimis Latvijā, bet kopienā ir gan Latvijā dzimuši, gan šeit uz dzīvi pārcēlušies dalībnieki. Galvenais vienojošais faktors kopienas dalībniekiem ir tieši etniskā piederība.
Par kopienu cilvēki uzzinājuši dažādi, atklāj Zainuļļins, tai skaitā no jau esošiem tās biedriem, radio, kā arī tās rīkotajos tatāru nacionālajos svētkos Sabuntuj. Kopiena darbojas ne tikai Rīgā, bet arī Ventspilī un Daugavpilī.