Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, katru gadu kopš 2014. gada patvērumu Latvijā lūdz apmēram 170-400 cilvēki.
Daļa no viņiem iegūst bēgļa, daļa – alternatīvo statusu, bet vēl daļai patvērumu atsaka. Lai arī kopējie skaitļi ir relatīvi nelieli, tomēr aiz šīs statistikas ir reāli cilvēki ar reālām problēmām. Raidījumā “Komforta zona” šoreiz tika runāts par šo cilvēku aktuālajām problēmām integrācijas un sociālajā jomā, kā arī par viņu atspoguļojumu plašsaziņas līdzekļos.
Diskusijā piedalījās biedrības “Patvērums “Drošā māja”” vadītāja Gunta Vīksne un Vidzemes augstskolas asociētais profesors Jānis Buholcs.
Pilnu sarunas ierakstu skaties šeit:
Audio:
Mainīgā ģeogrāfija
Runājot par to, kā mainījušās patvēruma meklētāju izcelsmes valstis kopš 2015. gada bēgļu krīzes, biedrības “Patvērums "Drošā māja”” valdes priekšsēdētāja Gunta Vīksne norādīja, ka 2015. gadā patvēruma meklētāji galvenokārt nāca no Sīrijas, Irākas un Irānas, bet šobrīd vairāk no Azerbaidžānas, Krievijas, Gruzijas, Ukrainas.
Valodas un integrācijas kursi
Biedrība “Patvērums “Drošā māja”” palīdz patvēruma meklētajiem Latvijā iekļauties sabiedrībā vairākos veidos. Pirmkārt, biedrība organizē latviešu valodas kursus. Kā zināja stāstīt Vīksne, kopš 2016. gada biedrība gan patvēruma meklētajiem, gan bēgļiem, gan personām ar alternatīvo statusu nodrošina 80 latviešu valodas apmācības stundas viena kursa ietvaros. Otrkārt, biedrība organizē integrācijas kursus. Piecās tikšanās reizēs tiek apskatītas 10 ar sadzīvi saistītas tēmas. Piemēram, kā izmantot pasta pakalpojumus vai sabiedrisko transportu. Sestajā tikšanās reizē paredzēta ekskursija.