Vācijas mediķi apstiprinājuši, ka Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika saindēts ar Padomju Savienībā izstrādātu nervu indi “Novičok” - ar šīs pašas grupas nervu toksīnu pirms diviem gadiem Lielbritānijā tika saindēts arī bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs. Par to, kā atšķiras Navaļnija un Skripaļa indēšanas gadījumi, intervijā medijam RFE/RL stāsta viens no “Novičok” izstrādātājiem - ASV dzīvojošais krievu zinātnieks Vils Mirzajanovs.
Vils Mirzajanovs no 1965. līdz 1992. gadam strādāja Organiskās ķīmijas un tehnoloģiju institūtā, ko pārvaldīja militārās struktūras un Valsts drošības komiteja. Viņš bija viens no zinātniekiem, kuri septiņdesmito gadu sākumā izstrādāja “Novičok”.
Pēc tam, kad 1992.gadā Mirzajanovs darbu institūtā pameta, viņš bija pirmais cilvēks, kurš publiski stāstīja par “Novičok” nervu toksīnu grupas vielām.
Lielbritānijā izmantotais “Novičok” izraisīja plašus postījumus. Vietās, kur pirms saindēšanas bija Skripaļs un viņa meita Jūlija, strādāja cilvēki aizsargtērpos, bet viens cits cilvēks, kas nonāca saskarē ar vielu, zaudēja dzīvību. Kāpēc nekas līdzīgs nenotika Navaļnija indēšanas gadījumā?
Galvenā atšķirība ir lietotajā metodē. Sergejs un Jūlija Skripaļi tika saindēti, vielai saskaroties ar viņu ādu. Navaļnija gadījumā viela viņa organismā, visticamāk, nonāca caur gremošanas traktu.
Es uzskatu, ka šajā gadījumā tika izmantota atšķirīga “Novičok” versija – viela ar nosaukumu A-261. Šī viela ir aptuveni desmit reizes toksiskāka par to, kas tika izmantota Lielbritānijā. Tā ir arī viela ar cietu agregātstāvokli. To var sajaukt ar cukuru vai ievietot tējas maisiņā.