Lai arī pēdējās dienās protesti Baltkrievijā ir mazinājušies, tie bez pārtraukuma turpinās jau piekto nedēļu. Viena no šo protestu raksturīgajām iezīmēm ir to miermīlīgā daba. Plīvojoši baltsarkanbalti karogi, ziedi, plakāti, saukļi un gājieni raksturo baltkrievu tautas centienus sasniegt valstiskas pārmaiņas. Līdz ar to rodas konceptuāls jautājums - vai represīvs autoritārs režīms vispār var tikt gāzts, nelietojot spēku no pārmaiņu virzītāju puses? Rakstā tiks apskatīti trīs galvenie argumenti, kāpēc šāda iespēja ir maz ticama.
Arguments Nr.1.
Pirmais no tiem ļauj izteikt Baltkrievijas protestu iznākuma prognozi, atskatoties uz vēstures analoģijām. Lai revolūcija izdotos, ir jāpiepildās kādam no trīs faktoriem.
1) Režīmam jābūt vāji autoritāram vai spēcīgi novājinātam. Šāds nosacījums izpildījās Čehoslovākijas Sociālistiskās Republikas Samta revolūcijas priekšvakarā 1989. gadā. Pēc citu Varšavas pakta valdību krišanas, kā arī PSRS perestroikas, glasnotj kursa ietvaros, Čehoslovākijas sabiedrības neapmierinātībai bija iespēja pāraugt protestos pret reformu trūkumu. Tas savukārt mazāk nekā mēneša laikā bez asinsizliešanas rezultējās vienpartijas sistēmas izbeigšanā.
2) Sabiedriskai protesta akcijai jāspēj mobilizēties vismaz mērenai vardarbībai attiecībā uz pastāvošo režīmu. Šādu scenāriju ilustrē, piemēram, Ukrainas Eiromaidana revolūcija 2014. gadā. Protestējot pret prezidenta V. Janukoviča atkāpšanos no Asociācijas līguma parakstīšanas ar Eiropas Savienību par labu attiecībām ar Krieviju, iedzīvotāji nonāca sadursmē ar kārtības sargiem. Tās pārauga vardarbībā gan no režīma, gan protestētāju puses. Lai arī rezultātā bija gan bojāgājušie, gan cietušie (tostarp spēka struktūru pārstāvji), tika panākta prezidenta atkāpšanās, Asociācijas līguma parakstīšana un virkne konstitucionālu izmaiņu.