Lai gan Latvijas iedzīvotāju uzmanība ir pievērsta notikumiem Baltkrievijā, paralēli Vidusjūrā notiek gandrīz tikpat spraigi notikumi. NATO dalībvalstis Grieķija un Turcija demonstrē viena otrai savus militāros muskuļus, bet Francija un Vācija aktīvi cenšas novērst jauna konflikta iespējamību. Kas ir šā saspīlējuma pamatā? Kāpēc par to būtu jārunā arī saistībā ar Latvijas drošību? Par šiem un citiem jautājumiem raidījumā «Pasaule kabatā» diskutējām ar politologu Veiko Spolīti.
Kādas ir saspīlējuma Vidusjūrā saknes?
Visam pamatā ir apkārtējo valstu vēlēšanās iegūt potenciālos dabasgāzes resursus. Tomēr pastāv nesaprašanās par to, kur sākas un beidzas katras iesaistītās valsts ekskluzīvā ekonomiskā zona. Visaktīvāk cīņā par ietekmi piedalās Turcija un Grieķija, kuras jau ir paspējušas rīkot militāras mācības un raisīt diskusijas par iespējamu bruņotu konfrontāciju.
Turcijai netaisnīga liekas 1926. gadā noslēgtā jūras vienošanās ar Grieķiju, kura ir liegusi valstij ekonomisko darbību ap lielāko daļu to apskalojošo ūdeņu, bet atļāvusi to Grieķijai. Turciju īpaši interesē ekskluzīvā ekonomiskā zona ap Kipru, kuras ziemeļu pusi kontrolē tās atzītā valdība. Atēnu pašreizējās pozīcijas ir saistītas ar starptautisko tiesību normu aizstāvību. Valsts ir parakstījusi ANO Starptautisko Jūras konvenciju un pievienojusies Starptautiskajai tiesai (abi šie elementi atzīst 1926. gada vienošanos). Savukārt Turcija nav izdarījusi ne vienu, ne otru un ir paudusi gatavību valdošo kārtību mainīt.
Ankara jau ir paspējusi noslēgt līgumu par kopīgu ekskluzīvo ekonomisko zonu (EEZ) ar Lībijas starptautiski atzīto valdību.