Protesti Baltkrievijā turpinās, un prezidents Aleksandrs Lukašenko turpina turēties pie varas. Kāda ir pagaidām esošā situācija, kas protestētājiem būtu nepieciešams Lukašenko gāšanai un kā tas viss atrisināsies? Portālam TVNET interviju sniedza Somijas Ārpolitikas institūta ES Austrumu kaimiņattiecību un Krievijas programmas direktors Arkādijs Mošess. Eksperts uzstājās Latvijas Ārpolitikas institūta rīkotajā diskusijā Transformation in Belarus: Implications for The West and Russia.
Kā jūs vērtējat pašreizējo situāciju Baltkrievijā? Ko pagaidām varam novērot?
Uzskatu, ka situācija ir diezgan negatīva protestētājiem. Lukašenko režīms kļūst arvien drosmīgāks un pašpārliecinātāks. Tam ir izdevies izcīnīt divas būtiskas uzvaras: 1) panākt, lai protestu kustība neturpina augt un nesasniedz apmērus, kuri varētu apdraudēt prezidenta pozīcijas, un 2) iegūt Krievijas atbalstu. Tāpat Rietumvalstis ir nodemonstrējušas savu neizlēmību, jo ir pagājis mēnesis un vēl arvien ES līmenī nav izdevies panākt vienotu ārpolitisku pozīciju. Mums pat nav nojausmas par to, kāda tā varētu būt, jo pastāv diezgan liels risks, ka atsevišķas dalībvalstis izmantos savas veto tiesības saistībā ar iemesliem, kuri neattiecas uz situāciju Baltkrievijā.
Es kopumā esmu skeptisks par to, ka pagaidām notiekošie miermīlīgie protesti varētu Lukašenko gāzt.
Tie nevar ilgstoši pretoties labi apmācītajiem un brutālajiem drošības struktūru darbiniekiem. Savukārt, ja nu gadījumā baltkrievu tauta izvēlētos kļūt vardarbīgāka, tad drošībnieki kļūtu vēl brutālāki.
Vai tad protestētājiem vispār ir iespējams panākt Lukašenko krišanu? Kas būtu vajadzīgs, lai to izdarītu?