Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Tikai pusē šķirto ģimeņu tēvi iesaistās bērnu aprūpē

Tēvu diena.
Tēvu diena. Foto: JACK GUEZ / AFP

Tikai katrā otrajā šķirtajā ģimenē jeb 52% gadījumu tēvi tiek iesaistīti bērnu aprūpē, bet tikai katrs desmitais tēvs uzņemas vienlīdz lielas rūpes kā bērna māte, liecina Labklājības ministrijas kampaņas "#tētisvar" laikā veiktās iedzīvotāju aptaujas dati.

Aptaujā secināts, ka rūpes par bērniem Latvijā pamatā aizvien tiek uzskatītas par sievietes atbildību, īpaši izteikti to novērojot šķirto ģimeņu vidū.

Tāpēc, lai mazinātu sabiedrībā eksistējošos aizspriedumus un priekšstatus par sieviešu un vīriešu atbildības jomām, stiprinātu tēvu lomu ģimenē un sabiedrībā, kā arī mazinātu stereotipus par šķirtajiem un vientuļajiem tēviem, Labklājības ministrija uzsāk informatīvu kampaņu "#tētisvar".

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) kampaņas atklāšanas pasākumā skaidroja, ka dažādas vēsturiskas tradīcijas ir veidojušas uzskatus, ka galvenās rūpes par bērnu audzināšanu ir jāuzņemas mātei. Taču šodienas sociālekonomiskie apstākļi, kā arī vērtību maiņa ir veicinājusi arvien aktīvāku tēvu iesaisti ģimenes dzīvē un bērnu audzināšanā.

"Mīlošs tētis ir tikpat svarīgs bērna laimei, labklājībai, sociālajiem un akadēmiskajiem panākumiem kā mīloša mamma," uzskata ministre.

Neraugoties uz to, ka tēva loma un iesaiste bērnu aprūpē pieaug, tikai puse jeb 51% sabiedrības uzskata, ka tēvi, dzīvojot vieni paši, var vienlīdz labi parūpēties par bērnu kā māte. To pavada arī pastāvošie stereotipi - lielākā daļa jeb 81% iedzīvotāju ir piedzīvojuši vai tuvinieku lokā novērojuši stereotipos balstītu attieksmi attiecībā uz tēva un mātes pienākumu sadali bērnu aprūpē.

Visbiežāk, pēc respondentu paustā, tas izpaužas kā lielāka sadzīvisko pienākumu, piemēram, ēst gatavošanas, pārlikšana uz sievietes pleciem. Teju puse jeb 47% aptaujāto savukārt norādījuši, ka tas vērojams caur pastiprinātu mātes iesaisti bērna aprūpē slimības gadījumā, kamēr 45% iedzīvotāju atzīmējuši, ka tas nozīmē kopumā lielāku mātes informētību par bērna dienaskārtību, ikdienas plāniem un gaitām.

Tajā pašā laikā lielākā daļa respondentu atzīst, ka tēvam ir neatņemama un nozīmīga loma bērna dzīvē. Visbiežāk, proti, 85% aptaujāto pauduši, ka šī loma parādās kā drošības sajūta, savukārt 81% respondentu norādījuši, ka tēva loma nepieciešama dažādu dzīves prasmju attīstībai, kamēr 80% sacījuši, ka tas ir būtiski bērna uzvedības vai pašapziņas veidošanās procesā.

Kā galveno izaicinājumu, tēviem vieniem audzinot bērnu, Latvijas iedzīvotāji uzskata spēju savienot darba un ģimenes dzīvi - šādu nostāju paudis kopumā 61% aptaujāto, kamēr 42% kā galveno izaicinājumu norādījuši labu attiecību uzturēšanu ar māti. Tāpat 42% respondentu sacījuši, ka šādās situācijās izaicinošākais ir emocionāla atbalsta sniegšanu bērnam.

Teju trešdaļa jeb 27% uzskata, ka vientuļajiem vecākiem ir nepietiekams atbalsts no valsts un pašvaldību institūciju puses, savukārt 21% iedzīvotāju par izaicinājumu uzskata sabiedrībā valdošos priekšstatus par to, kas ir vai nav jādara tēviem. Vienlaikus 19% respondentu šajā gadījumā norādījuši, ka līdzcilvēku atbalsts ir nepietiekams.

Kampaņas "#tētisvar" pamatā ir iedvesmojoši video stāsti. Tajos trīs tēvi - biedrības "Tēvi" nodarbību vadītājs un organizators Lauris Bokišs, zinātnes centra "Zili brīnumi" izveidotājs Aldis Kalniņš un video operators Krists Spruksts - dalās pieredzē bērnu audzināšanā, skaidrojot, kādēļ tēva iesaiste un klātbūtne bērnu aprūpē ir būtiska arī tad, ja ģimene ir šķirta.

"Katram tēvam, kurš nonāk attiecību krustcelēs, vajadzētu būt gatavam rast saskaņu un kopīgu redzējumu par bērnu attīstību, lai bērni nekļūtu par instrumentu izirušu, bet nesakārtotu attiecību spēlē," sacīja Bokišs. Spēja pārkāpt pāri aizvainojumam un ar cieņu turpināt īstenot tēva lomu ir pats pirmais uzdevums tēvam, kurš vēlas turpināt būt klātesošs un pozitīvs tēls bērna dzīvē, norāda biedrības vadītājs.

Lai tēviem sniegtu informatīvu un psiholoģisku atbalstu, kā arī sabiedrībā aktualizētu tēva lomu ģimenē, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 no 11.septembra līdz 15.septembrim rīko akciju "Uzticības tālrunis tēviem".

Akcijas laikā tēvi ir īpaši aicināti zvanīt uzticības tālruņa speciālistiem un saņemt profesionālas psiholoģiskās konsultācijas un atbalstu jautājumos par bērnu audzināšanu un aprūpi, bērnu attīstības fiziskajiem, garīgajiem un emocionālajiem aspektiem, bērnu attiecībām ar vecākiem, skolotājiem un vienaudžiem.

VBTAI priekšnieks Jānis Ābele atklāj, ka tēva loma ģimenē pakāpeniski ir mainījusies, vīriešiem arvien aktīvāk iesaistoties bērnu audzināšanā un aprūpē. "Šodien nevienu vairs nepārsteidz tētis, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, dodas uz vecāku sapulcēm vai pastaigājas ar bērnu ratiņiem - tā ir ikdiena," atzīmē Ābele.

Pēc viņa paustā, sabiedrība saprot, ka bērnam ir nepieciešama gan mātes, gan tēva pastāvīga klātbūtne, jo no abiem vecākiem bērns paņem savai tālākajai dzīvei nepieciešamās zināšanas un iemaņas. Tomēr tēviem bieži vien ir grūtāk lūgt palīdzību un atbalstu, jo vīrietim taču jābūt stipram un jātiek ar visu galā pašam, skaidro Ābele. Tieši tādēļ sākta uzticības tālruņa kampaņa, kuras laikā VBTAI īpaši aicina zvanīt tēvus un konsultēties par bērnu audzināšanu, savstarpējām attiecībām, vecumposmu īpatnībām un daudziem citiem jautājumiem.

Plašāku informāciju par kampaņu "#tētisvar" un tēvu video stāstus iespējams atrast Labklājības ministrijas mājaslapā. Lai aktualizētu tēva lomu ģimenē un sabiedrībā, ikviens tētis aicināts dalīties ar savu pieredzi un iesaisti bērnu audzināšanā sociālajos tīklos, lietojot mirkļbirku "#tētisvar".

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu