Arī kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis uzsver, ka pareizi un droši sagatavota attālinātā darba procedūra, kurā ir atrunātas ne tikai iesaistīto pušu atbildība un rīcība, bet arī sagatavots drošs pieslēgums, ir fundamentāli svarīgi. Jo īpaši – valsts institūcijām, ja to darbiniekiem tiek dota attālināta piekļuve organizācijas resursiem, t.sk. Latvijas iedzīvotāju datiem.
“Valsts institūcijām jau ar likumu ir noteiktas minimālās prasības, kas jāievēro, sagatavojot IT infrastruktūru un nodrošinot attālināto piekļuvi institūciju rīcībā esošajiem datiem. CERT.LV kopš marta pastiprināti strādā ar valsts institūcijām tieši šajā jautājumā, jo skaidrs, ka tas ir liels izaicinājums un institūciju, kā arī to darbinieku, gatavības pārbaude. Turklāt jāsaprot, ka šādas izmaiņas ieviest ātri visbiežāk nav iespējams, un process var aizņemt pat vairākus gadus, līdz darbinieki spēj pilnvērtīgi un droši strādāt no mājām. Tās ir arī zināmas investīcijas,” apgalvo Gints Mālkalnietis.
Konstantinovs savukārt norāda uz lietām, kurām primāri ir jāpievērš uzmanība gan no darbinieku, gan institūciju vai uzņēmumu vadītāju perspektīvas.
“Pirmkārt, ir mājasdarbi, kas obligāti jāpaveic jau darbinieka līmenī. Gan klātienes, gan attālinātajā darbā vienmēr ir jārūpējas, lai tiktu izmantotas atjaunotas operētājsistēmas un atjaunoti interneta pārlūki. Joprojām pārsteidzoši liela daļa cilvēku strādā ar Windows 7 un Windows 8 operētājsistēmām, kurām ražotājs vairs nenodrošina drošības atjauninājumus. Rezultātā – ierīces, kas strādā ar novecojušām sistēmām, ir vairāk pakļautas drošības riskiem. Tāpat papildu šim kritērijam, darba datorus nepieciešams aprīkot ar drošām parolēm un drošu interneta pieslēgumu,” skaidro Konstantinovs.