“Kopumā, ņemot vērā ekonomikas izaugsmi, darba vietu pieaugumu un inflāciju, ASV ekonomika Trampa vadībā ir “uzvedusies” faktiski tāpat kā Obamas administrācijas laikā. Vai Trampam ir kāds nopelns tajā? Jā, iespējams, ka ļoti neliels,” norāda “IHS Market” galvenais ASV ekonomists Džoels Prakens.
Nodokļu mazināšana, kas uzlaboja bagāto stāvokli
Nodokļu samazināšana ir vēl viens no sasniegumiem, ar ko ļoti lepojas ASV prezidents. 2017. gadā lielākā nodokļu likme tika samazināta no 39,6% līdz 37%, savukārt korporatīvo nodokļu slogs tika samazināts no 35% līdz 21%. Prakens sacīja, ka nodokļu sloga mazināšana palīdzēja akciju vērtībām pieaugt par 5-7%, un tas radīja negatīvas sekas ASV budžetā, jo pieauga budžeta deficīts, radot ilgtermiņa sekas ASV dzīves standartiem.
Neilgi pēc jaunās nodokļu paketes stāšanās spēkā bezpartejiskais Nodokļu politikas centrs rakstīja, ka 20% ASV bagātāko cilvēku varēja baudīt ietaupījumus no Trampa nodokļu politikas. Ekonomisti sacīja, ka efekts patērētāju izdevumu un uzņēmējdarbības investīciju palielināšanai bija īslaicīgs. Savukārt ASV iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem labuma bijis visai maz. Neskatoties uz to, Tramps ir solījis individuālos nodokļu samazinājumus padarīt pastāvīgus, ne tikai līdz 2025. gadam. Bet tas gadījumā, ja viņš tiks atkārtoti ievēlēts. Turklāt Tramps paziņojis par plānu samazināt algas nodokļus.
“Brīvi un godīgi” tirdzniecības darījumi
Tramps ne reizi vien ir paudis, ka tirdzniecības jomā “Amerikai jābūt vispirms”. Tieši tādēļ viņš noteicis tirdzniecības tarifus Ķīnai, kas, pēc Trampa vārdiem, “esot negodīgi izmantojusi priekšrocības, ko dod tirdzniecība ar ASV”. Prezidents uzstāj, ka viņa vadībā ir izdevies no ārzemēm atgūt daudzas darba vietas, kā arī ierobežot ASV tirgu citām valstīm.