Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Latvija viena no pirmajām testē Covid-19 lietotņu starpvalstu izmantošanas risinājumu (2)

Lietotne "Apturi Covid"
Lietotne "Apturi Covid" Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvija ar lietotni "Apturi Covid" kļuvusi par vienu no pirmajām valstīm, kas testē Eiropas Komisijas uzdevumā izstrādāto lietotņu pārrobežu savietojamības risinājumu, informēja  "Apturi Covid" komunikācijas vadītāja Elīna Lidere. 

Viņa atzīmēja, ka atbilstoši iecerei un pateicoties šim risinājumam, dažādās valstīs izstrādātas lietotnes varēs savā starpā apmainīties ar informāciju, tādējādi sniedzot iespēju brīdināt iedzīvotājus par saskarsmi ar Covid-19 slimnieku, pat, ja saslimušais izmanto citā valstī radītu lietotni.

Lidere norādīja, ka Eiropas Komisijas lietotņu pārrobežu savietojamības risinājuma izstrādē un testēšanā līdz ar Latviju iesaistījušās arī Čehija, Dānija, Vācija, Īrija un Itālija. Risinājums tiek radīts, lai efektīvāk samazinātu Covid-19 izplatību, vēl ātrāk pārtrauktu slimības izplatību ķēdes un glābtu dzīvības, pilnībā izmantojot saskarsmes fiksēšanas lietotņu sniegtās iespējas, kas nacionālā līmenī darbojas daudzās Eiropas valstīs.

"Patlaban aktīvi esam iesaistījušies jaunā risinājuma un tā darbībai nepieciešamās digitālās infrastruktūras testēšanā. Apstākļos, kad cilvēki atkal ir atgriezušies ierastajā ikdienas ritmā, ceļo uz ārzemēm un aktīvi apmeklē publiskus pasākumus, paplašināt lietotnes "Apturi Covid" funkcionalitāti un integrēt to starptautiskā savstarpēji savienotu lietotņu ķēdē ir loģisks un akūti nepieciešams solis," sacīja Lidere.

Viņa piebilda, ka šādi var nodrošināt, ka, aizbraucot, piemēram, uz Vāciju, lietotnes izmantotājs saņems brīdinājumu, ja būs nonācis saskarsmē ar kādu Vācijas iedzīvotāju, kurš sasirdzis ar šo slimību. Vai, gluži otrādi, - atrodoties tepat, Latvijā, ir bijis kontakts ar kādu ārzemnieku, kurš slimo ar Covid-19.

Lidere atzīmēja, ka pēc Eiropas Komisijas vēstītā, risinājums nodrošinās informācijas apmaiņu starp dažādu valstu lietotņu serveriem, ļaujot lietotnēm netraucēti strādāt arī ārzemēs. Tādējādi lietotājiem, pārvietojoties Eiropā, vairs nebūs jāinstalē katras konkrētās valsts izstrādātā lietotne, bet brīdinājuma un apziņošanas funkciju veiks viena un tā pati lietotne. Lietotnes izmantotājs joprojām varēs saņemt ziņu par saskarsmi ar Covid-19 slimnieku, pat ja šobrīd atrodas ārzemēs. Plānots, ka risinājums darbu uzsāks oktobrī.

Eiropas Komisijas risinājums datu drošības nolūkos starp valstu lietotnēm tikai saņems un pārsūtīs lietotāju identifikatorus. Tas neapstrādās citu informāciju, izņemot kodu atslēgas, kuras pēc mainīga algoritma ģenerējušas valstu lietotnes. Apmaiņas veidā iegūtā informācija tiks pilnībā anonimizēta, šifrēta un saglabāta vien tik ilgi, cik nepieciešams infekcijas izsekošanai, neļaujot identificēt atsevišķas personas.

Jau ziņots, ka Latvijā izstrādātā brīvprātīgā kontaktu fiksēšanas lietotne "Apturi Covid" ir pieejama no 29.maija.

Mobilo lietotni "Apturi Covid" brīvprātīgi un bez maksas radījuši pašmāju informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares un zinātnes pārstāvji, lai ierobežotu Covid-19 izplatību Latvijā, vienlaikus palīdzot valsts tautsaimniecībai un iedzīvotājiem atgriezties ierastajā darba ritmā.

Lietotne "Apturi Covid" neievāc GPS datus un neizseko lietotājus. Viedtālruņi, kuros tā būs uzstādīta, ar "Bluetooth" palīdzību apmainās ar signāliem jeb digitāliem "rokasspiedieniem", ko uzglabā lietotāja tālrunī šifrētā veidā. Ja viena tālruņa lietotājs saslims, otrs tiek brīdināts, ka kādā brīdī savās ikdienas gaitās ir saskāries ar Covid-19 inficētu cilvēku. Inficētā persona un vieta, kur noticis kontakts, lietotājam paliek anonīma.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu