Ja raugāmies vēl ilgāka laika perspektīvā, piemēram, 30 gadu posmā, zelta spīdumu var izteikt ar 403% lielu ienesīgumu, kamēr S&P500 vai Dow Jones ienesīgums bija ievērojami lielāks, sasniedzot 1880% un 2110%. Tāpēc, ja esat nolēmuši pēkšņi visus savus uzkrājumus pārvērst zeltā, kārtīgi apsveriet, vai tas patiešām būs tā vērts.
Tos, kurus satrauc savu ieguldījumu drošība krīzes laikā, tomēr mudinātu palūkoties uz vienkāršākiem risinājumiem. Piemēram, ilgtermiņa mērķiem ieguldītājiem pieejami dažādi finanšu iestāžu jau izstrādāti piedāvājumi ("Swedbank" gadījumā tādi ir "Swedbank" Privātais portfelis, "Swedbank" Grupas fondi u.c.), kas nodrošina ieguldīto līdzekļu diversifikāciju, mazāku svārstīgumu ieguldītās naudas summas vērtībā, un, protams, stabilu ienesīgumu ilgtermiņā.
Kāpēc tad zelta ienesīgums ir sliktāks nekā citiem ieguldījumiem?
Atšķirībā no akcijām, fondiem vai obligācijām, no zelta neizmaksā dividendes un procentus, jotas nav saistīts ne ar kādu produktīvu resursu, proti, tas nerada nekādu ekonomisku vērtību.
Seifā noglabāta zelta monēta vai garāžas stūrī kannā ieliets benzīns ne gada, ne desmit gadu laikā nevar pieaugt. Šī ir nianse, kas raksturīga izejvielām kā tādām. Līdz ar to zelts un citas izejvielas ilgtermiņa portfelī nevar tikt iegādātas un glabātas, pretstatā akcijām un obligācijām. Nauda, kas ieguldīta augošā biznesā vai citā produktīvā saimnieciskā darbībā, dod labumu ekonomikai, tātad kā aktīvs sniedz lielāku atdevi arī pašam ieguldītājam.
Tas, ka zelts ir labs ilgtermiņa ieguldījums, ir viens no mītiem par investīcijām, kas stabili iesakņojies sabiedrībā. Iespējams tas skaidrojams ar zeltu kā vēsturisku labklājības un bagātības simbolu. Tāpat sabiedrība zeltu asociē kā valūtu rezerves mēru, proti, centrālās bankas glabā savas rezerves zeltā, jo zelts spēj pārdzīvot dažādas ekonomiskās krīzes. Šis apgalvojums ir precīzs, bet tikai attiecinot uz zeltu kā rezerves aktīvu, kura mērķis ir nodrošināt kaut kādu ekonomisko pamatu, bet ne domāt par lielāku ilgtermiņa peļņu. Tāpēc atbilde uz šī raksta galveno jautājumu, vai zelts ir stabils ilgtermiņa ieguldījums, vairumā gadījumu ir “nē”.