Ik nedēļas nogali vairāki desmiti brīvprātīgo iziet Tiomanas salas pludmalēs, lai vāktu tur izskalotos plastmasas atkritumus. Šī Malaizijai piederošās tropu salas piekraste ir tikai viena no tūkstošiem Āzijas pludmaļu, kur visuzskatāmāk ir redzama viena no mūsdienu pasaules neatrisinātajām problēmām - kā tikt galā ar izlietoto plastmasu.
Fakti:
- kopš 1950. gada plastmasas ražošanas apjoms pasaulē ir pieaudzis divsimtkārt,
- pārstrādāti tiek tikai aptuveni 9% no visiem plastmasas atkritumiem,
- pārējais daudzums tiek sadedzināts vai aprakts,
- pasaules jūrās un okeānos ik gadu nonāk aptuveni astoņi miljoni tonnu plastmasas,
- turpinoties līdzšinējam ražošanas un patēriņa apjomam, līdz 2060. gadam saražotās plastmasas apjoms būs trīskāršojies.
Žilbinoši baltās tropu pludmales Tiomanas piekrastē jau sen vairs nav paradīzes ainava - tās klāj teju nepārredzams atkritumu slānis. Katru dienu Dienvidķīnas jūra izskalo aizvien jaunas un jaunas liecības par patērētāju civilizāciju. Brīvprātīgie pavada savas nedēļas nogales, vācot plastmasas pudeles, maisiņus, vienreizlietojamo ēdiena iepakojumu un citus atkritumus.
2017. gadā publicētais Heimholcas Vides pētījumu centra ziņojums konstatēja, ka lielākā daļa plastmasas atkritumu nokļūst pasaules okeānā pa desmit Āzijas un Āfrikas upēm. Tomēr līdztekus šai plastmasas straumei savu nopietno artavu piesārņojuma radīšanā dod arī cunami un atkritumi, kas nonāk ūdenī no zvejas kuģiem. Joprojām līdz galam neapzināta ir plastmasas atkritumu izgāšana jūrā, ko nelegāli piekopj dažādas kompānijas, atsaucoties uz jūras biologiem, raksta Deutsche Welle.