Datus par Zviedrijā Covid-19 izraisītām nāvēm, kas saistītas ar citām veselības problēmām jeb tā sauktajām blakusslimībām, Re:Check atrast neizdevās. Dezinformācijas izplatītāji šajā sakarā nereti atsaucas uz ASV Slimību kontroles un prevencijas centra (CDC) datiem, ka tikai 6% miršanas apliecību ASV nebija pieminēts vēl kāds nāves cēlonis. To nozīme bieži ir pārprasta. Par to iepriekš rakstīja arī Re:Check. Proti, dati tiešām uzrāda, ka saslimšana ir bīstamāka cilvēkiem ar citām veselības problēmām, tajā skaitā sirds slimībām, diabētu un lieko svaru. Taču nav nekāda pamata teikt, ka cilvēks būtu miris arī tad, ja nebūtu inficējies ar Covid-19. Šī slimība 92% gadījumu atzīta par galveno nāves iemeslu.
Vai izdevās sasniegt pūļa imunitāti?
Pavasarī Zviedrijas amatpersonas izteicās, ka, pateicoties valsts stratēģijai, jau maijā galvaspilsētā varētu sasniegt tā saukto pūļa imunitāti, kad plašās inficēšanās dēļ imūni ir tik daudzi cilvēki, ka slimība vairs nevarēs izplatīties. Tiek lēsts, ka pūļa imunitātes sasniegšanai imūniem jābūt vismaz 60% iedzīvotāju. Jūnijā Zviedrijas Veselības aģentūra ziņoja, ka vien 6% Zviedrijas iedzīvotāju asinīs atrodamas Covid-19 antivielas, bet jūlija pirmajās trīs nedēļās no 80 tūkstošiem testu pozitīvi bija vien 14%. Pašreiz pieejamie dati liecina, ka šīs stratēģijas izvēle negarantē augstākus pozitīvos rādītājus. Ņujorkā antivielas varētu būt ap 20% iedzīvotāju, Londonā – 17,5%, bet Madridē – 11,3%.
Pētījumos arī noskaidrojies, ka ar Covid-19 var saslimt atkārtoti. Tādēļ vēl nav skaidrs, cik daudziem šāda imunitāte no slimības tiešām izveidojas un cik ilgi tā saglabājas.
Vai izdevās paglābt ekonomiku?
Neskatoties uz to, ka zviedri varēja turpināt savu dzīvi teju kā ierasts, tas neglāba valsti no iekšzemes kopprodukta (IKP) krituma. Otrajā ceturksnī tas sasniedza 8,6%, kas valstī ir lielākais kritums šādā laika posmā pēdējo 40 gadu laikā, ziņo Zviedrijas Statistikas birojs (dati nedaudz atšķiras citos avotos).
ES kopumā IKP šajā periodā kritās par 11,2%. Taču Zviedrijas kaimiņvalstīm arī šajā ziņā gājis labāk. Pēc vietējo statistikas biroju datiem Dānijā IKP samazinājies par 7,4%, bet Somijā – par 3,2% (dati nedaudz atšķiras citos avotos).