2020. gada jūnijā ASV Minesotas pavalsts ģenerālprokurors Kīts Elisons cēla apsūdzību pret naftas kompānijām ExxonMobil, API un Koch Industries par sabiedrības maldināšanu attiecībā uz globālajām klimata pārmaiņām. Tam par iemeslu bija līdz šim nezināmu iekšējas lietošanas dokumentu parādīšanās atklātībā, ziņo raidsabiedrība BBC.
Apsūdzībā teikts, ka šajos dokumentos atrodamas liecības par to, ka "atbildētājs ir labi sapratis postošo ietekmi uz klimatu, kādu rada tā ražotie produkti". Kompānijas tiek apsūdzētas apzinātas maldināšanas kampaņas organizēšanā ar nolūku apšaubīt zinātniskos pierādījumus par klimata pārmaiņu cēloņiem.
Apsūdzība ir likumsakarīgs iznākums vairāk nekā 30 gadus ilgušajai cīņai, kur vienā barikāžu pusē ir neangažēti zinātnieki, vides aizsardzības aktīvisti un mediji, bet otrā - lielās naftas kompānijas un to teju neierobežotās lobisma iespējas.
Taču viss aizsākās jau 1981. gadā ar Martinu Hofertu - zinātnieku, kurš strādāja Exxon un kuram bija pieejams tiem laikiem netipiski jaudīgs dators. Hoferts ar kolēģiem radīja datorsimulāciju, kas apliecināja, ka klimata pārmaiņas izraisa cilvēka darbība, kā arī modelēja šo pārmaiņu attīstību tuvākajās desmitgadēs. Exxon tolaik tērēja miljoniem dolāru, lai būtu pētījumu avangardā attiecībā uz sapratni par to, kas īsti izraisa planētas sasilšanu.
Hoferta pētījums liecināja, ka galvenais pārmaiņu cēlonis ir aizvien pieaugošais fosilās degvielas - naftas un tās produktu patēriņš.
Savu pētījumu Hoferts nodeva priekšniecībai un pāris nedēļas vēlāk piedzīvoja nepatīkamu pārsteigumu, kad Exxon toreizējais ģenerāldirektors Lī Reimonds paziņojumā presei izteicās, ka "šobrīd nav pietiekami daudz zinātniski pamatotu liecību tam, ka cilvēka aktivitātēm būtu nopietna ietekme uz globālo klimatu".