Slavenās ASV Augstākās tiesas tiesneses Rūtas Beideres Ginzbergas nāve ir raisījusi bažas par institūcijas nespēju novērst potenciālu saspīlējumu, kurš var rasties no prezidenta Donalda Trampa nevēlēšanās atzīt novembra vēlēšanu rezultātus. Cik tās ir pamatotas? Vai ASV var nonākt konstitucionālās krīzes stāvoklī?
Kas ir noticis?
Sestdien, 19. septembrī aizsaulē aizgāja ASV Augstākās tiesas tiesnese Rūta Beidere Ginzberga. Spilgta sieviešu un minoritāšu tiesību aizstāve, Ginzberga bija otrā sieviete, kas ir tikusi iecelta šajā nozīmīgajā amatā. Tiesneses nāve daudziem jau ir izraisījusi pamatotas bažas, ka Augstākā tiesa tagad varētu kļūt daudz konservatīvāka, liberālajām vērtībām nedraudzīgāka un viņas vietā varētu nākt daudz neprasmīgāks tiesnesis. It īpaši tāpēc, ka, neskatoties uz prezidenta amata kandidāta Džo Baidena aicinājumu Ginzbergas aizstājēju izraudzīties pēc novembra vēlēšanām, Tramps to grasās izdarīt jau šonedēļ. Ņemot vērā, ka Senātā – institūcijā, kura ir atbildīga par tiesnešu apstiprināšanu, pastāv republikāņu vairākums, Baltā nama saimniekam nevajadzētu saskarties ar jūtamu pretestību.
Jāņem vērā, ka Augstākā tiesa potenciāli var spēlēt ļoti būtisku lomu gaidāmajos mēnešos ASV politikā.
Šeit jāatgādina, ka prezidents Tramps ir vairākkārt paudis, ka vēlēšanu rezultātus neatzīs.
Tas potenciāli var radīt situāciju, kurā uzvar Džo Baidens, bet Tramps gluži vienkārši atsakās pamest Balto namu. Tādā gadījumā visticamāk, ka Augstākajai tiesai nāktos spēlēt neatkarīga arbitra lomu un noteikt vēlēšanu galīgo uzvarētāju (līdzīgi kā tas notika 2000. gada cīņā starp Džordžu Bušu un Alu Goru). Savukārt šāda scenārija gadījumā liela nozīme ir individuālo tiesnešu prasmēm un kompetencei, tiem nepieciešams atrast konsensu un beigu beigās nonākt pie lēmuma.