«Šobrīd koncepts ir tāds, ka visām darba vietām, kas tiek radītas, ir jābūt tādām, kur var samaksāt minimālo algu,» sacīja Dālderis.
Vienlaikus viņš atzina, ka daļai cilvēku šāda kārtība «sagādās problēmas». Jāatzīmē, ka FM nav zināmi konkrēti skaitļi, cik darba tirgū varētu būt cilvēki, kas saņem īpaši zemas algas, bet neizmanto to kā nodokļu optimizācijas veidu.
IIN pārdale tiks mainīta par labu valstij
Nākamā gada budžeta ietvaros plānots par 5 % mainīt IIN pārdali par labu valstij, kas pašvaldībām radīs 91 miljona eiro lielus zaudējumus.
Runājot par iespējamiem kompensācijas mehānismiem, Kaminskis minēja iespējamo valsts mērķdotācjas palielināšanu, papildu aizņemšanās iespējas pašvaldībam un ES fondu projektus.
Savukārt Meņģelsone norādīja, ka ir jādomā, kā pašvaldības varētu saņemt IIN ne tikai par cilvēku deklarētajām dzīvesvietām, bet arī par darbavietām.
Ints Dālderis uzsvēra, ka šāds risinājums ir diskutēts un tas ir ieviešams, bet tikai lielās nodokļu reformas ietvaros, ko Covid-19 dēļ šobrīd nav iespējams īstenot.
«Viens no visaptverošas reformas variantiem paredzēja arī to, ka, iespējams, mēs deklarētu ne tikai savu dzīvesvietu, bet arī vienu darbavietu konkrētajā pašvaldībā. Un IIN varētu dalīt daļēji no tā, kur [cilvēks] dzīvo, un daļēji no tā, kur viņš strādā,» skaidroja politiķis.
Vienlaikus viņš atzina, ka tādējādi vairāk labumu iegūtu Rīga, kas tikai vairotu ienākumu nevienlīdzību pašvaldību vidū. Līdz ar to būtu jāizdomā risinājums, kā šo sistēmu administrēt.