Lai gan Lielbritānija Eiropas Savienību oficiāli ir pametusi, «Brexit» jautājums nebūt nav noslēdzies. Par aktualitātēm Lielbritānijas un ES sarunās par attiecību nākotni raidījumā «Pasaule kabatā» diskutēja Latvijas Radio ārzemju ziņu korespondents Uģis Lībietis un Latvijas Ārpolitikas institūta asociētais pētnieks Aldis Austers.
«Brexit» jautājuma aktualitātes
Pagaidām šķēpi tiek lauzti par tā Lielbritānijas un ES tirdzniecības līgumu, kuru Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons plāno noslēgt līdz 15. oktobrim. Diemžēl sarunas nenorit gludi, un politiķis jau ir paudis gatavību no tām nepieciešamības gadījumā izstāties.
Dialoga atrašanai nepavisam nepalīdz arī septembrī apstiprinātais likumprojekts par iekšējo tirgu, kurš paredz atkāpšanos no iepriekš noslēgtās «Brexit» vienošanās. Austers stāsta, ka šajā gadījumā runa ir par Ziemeļīrijas statusu un to, vai šī teritorija paliks Eiropas Savienības vai arī Lielbritānijas muitas zonā. Džonsons ar šī likumprojekta palīdzību vēlas nodrošināties pret scenāriju, kura ietvaros Lielbritānijas un ES tirdzniecības līgums tā arī netiek noslēgts un Ziemeļīrija paliek nošķirta no Lielbritānijas ekonomikas. Likumprojekts nosaka, ka tirdzniecības sarunu izgāšanās gadījumā pārejas perioda beigās Lielbritānija ignorēs vienošanās ar Eiropas Savienību nosacījumu un uzskatīs, ka Ziemeļīrija ir ekonomiski neatdalāma no pārējās Lielbritānijas. Saprotamu iemeslu dēļ ES ir apvainojusi Londonu vienošanās gara pārkāpšanā.
Kā tas var kaitēt Latvijas pilsoņiem Lielbritānijā?