Latvijā ir seši objekti, kuros glabājas vai var glabāties amonija nitrāts - normālos apstākļos droša, stabila viela, kas, piemēram, ilgstoša ugunsgrēka vai spēcīga trieciena rezultātā var kļūt potenciāli bīstama. Lielākais daudzums bīstamās vielas atrodas Rīgas brīvostā, augstākā riska līmeņa objektā - minerālmēslu īslaicīgas uzglabāšanas un pārkraušanas kompleksā SIA „Riga fertilizer terminal” (RFT), kur vienlaikus glabājas 17 reizes lielāks amonija nitrāta daudzums, nekā eksplodēja Beirūtas ostā.
Lai gan “Riga Fertilizer Terminal” tiek uzskatīts par Ziemeļeiropā modernāko šādas infrastruktūras objektu un Valsts vides dienestam nav šaubu par amonija nitrāta uzglabāšanas apstākļiem, bažas rada ārkārtīgi lielais minerālmēslu apjoms, kas gada laikā tiek pārkrauts un vienlaikus atrodas ostā.
Gadā terminālī - faktiski Rīgas centrā - tiek pārkrauti gandrīz 800 tūkstoši tonnu amonija nitrātu saturošu minerālmēslu.
Vienlaikus terminālī tiek uzglabāti ap 50 000 tonnu minerālmēslu, kuru sastāvā ir potenciāli bīstamais amonija nitrāts. Valsts vides dienesta dokumenti liecina, ka amonija nitrāta koncentrācija abu veidu minerālmēslos, ko pārkrauj terminālī, ir augsta: gan amonija nitrātā, gan stabilizētajā amonija nitrātā virs 90%. Turklāt lielākā attālumā (tālāk par 800 metriem) no termināļa ir vismaz pieci uzņēmumi, kuros tiek pārkrautas un uzglabātas bīstamās kravas, proti, naftas produkti, kas saskarē ar amonija nitrātu teorētiski var veicināt sprādzienbīstamību.
“Pietiek ar vienas raķetes trāpījumu, lai Rīgu noslaucītu no zemes virsas.(..) Ja medniekam seifā ir 20 patronas, tas ir droši, bet, ja kāds mājās glabā tonnām munīcijas… (..)Tā ir stabila viela, kamēr runājam par spaini.(..) Katrs kilograms ir reizināts ar risku. Ja kādu interesē diversija, mums viņam ir “dāvana”.(..) Termināla sprādziena vai pat aizdegšanās gadījumā upuru skaits Rīgā būtu vairāki SIMTI tūkstošu cilvēku,” raksta lasītājs.