Re:Check vēlējās noskaidrot, kā ZM ieguvusi pretējus datus, un ministrijas preses sekretārei lūdza iespēju iepazīties ar ziņojumu. Pēc atkārtoti izteiktā lūguma žurnālistei piezvanīja zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts. Viņš paziņoja, ka ziņojums nav pieejams, jo tas vēl nav skatīts Ministru kabinetā un “nu nav pieņemts tā dokumentus apkārt mētāt”. Tikai pēc atkārtotas iebildes, ka sabiedrībai ir tiesības redzēt ZM argumentus, turklāt valdība nākamā gada budžeta sarunās konceptuāli jau vienojusies samazināto PVN saglabāt, Re:Check ziņojumu tomēr saņēma.
Savukārt pēc norādes uz Gulbes apsekojumiem, kas neapstiprina zemākās cenas Baltijā, Eglīts paziņoja, ka par šādu cilvēku neko nezina un apšaubīja datu pamatotību: “Man ir jājautā, kas ir Ingūna Gulbe, un ko viņas pētījumi… es neesmu redzējis. Man jau arī var šķist jebkas.”
Eglīts norādīja, ka ZM secinājums par zemākajām cenām Baltijā balstās Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) pētnieku iesniegtajos datos, kas savukārt iekļauti minētajā ZM ziņojumā. LLU pētnieki augļu un dārzeņu cenu apsekojumu veic pēc ZM pasūtījuma jau kopš samazinātā PVN piemērošanas 2018.gada janvārī.
Taču, kā pārliecinājās Re:Check, ziņojumā iekļautie LLU pētnieku dati neapstiprina ministrijas vēstījumu, ka mums “visā apsekošanas periodā” ir zemākās cenas Baltijā. To, ka šāda secinājuma tajos nav, Re:Check apstiprināja arī viens no apsekojuma autoriem, LLU pētnieks Aleksejs Nipers: “Tas nebija nedz uzdevums, nedz mēs uz to esam fokusējušies. Tas, ko mēs esam secinājuši un par ko varu apgalvot pēc labākās sirdsapziņas, ka ir noticis 11,7 procentu samazinājums pret bāzi – kāda cena būtu bijusi, ja PVN netiktu samazināts.” Nipers uzsver, ka, visticamāk, “kādas definīcijas neprecizitāte” radusies, jo viņš un kolēģi nav pietiekami datus izskaidrojuši.