Austrijas kalnu kūrortam Išglai bija lemts kļūt par vietu, kur notika globālā tūrisma un pandēmijas sadursme. Pēdējo gadu desmitu laikā globālās veselības politikas veidotāji ir veicinājuši masu tūrismu, aicinot turēt robežas atvērtas pat pandēmijas laikā, raksta “The New York Times”.
Pēdējo pārdesmit gadu garumā pasaules veselības politikas noteicēji jebkuros apstākļos ir atbalstījuši globālo tūrismu, aicinot paturēt atvērtas robežas pat pandēmijas laikā, raksta “The New York Times”.
Kad Ķīnā sākās koronavīrusa epidēmija, Pasaules veselības organizācija teju nekavējoties nāca klajā ar padomu: nevajag ierobežot ceļošanu. Taču tagad ir skaidrs, ka šim paziņojumam bija lielāks sakars ar politiku un ekonomiku nekā ar raizēm par sabiedrības veselību.
Medicīnas arhīvu dati, neskaitāmi zinātniski pētījumi un laikraksta aptaujātie vairāki desmiti ekspertu apstiprina to, ka neierobežotas ceļošanas atļaušana epidēmiju un pandēmiju laikā nekad nav bijusi pamatota ar zinātniski apstiprinātiem faktiem. Tas ir bijis politisks lēmums, kurš vēlāk pārtapis par veselības ekspertu padomu.
Laikā, kad pasaule saskārās ar jauno koronavīrusu, šis padoms bija kļuvis teju par ticību.
“Tā ir daļa no pasaules veselības reliģijas – ceļošanas un tirdzniecības ierobežojumi ir slikti,”
saka Džordžtaunas universitātes pasaules veselības tiesību profesors Lorenss Gostins, kurš ir līdzdarbojies Starptautisko veselības aizsardzības noteikumu sastādīšanā.
Šīs reliģijas pamatus satricināja Covid-19. Pirms jaunā koronavīrusa pandēmijas daži pētījumi liecināja, ka ceļošanas ierobežojumi gan palēnināja, taču neapturēja tādu infekciju kā SARS un Ebolas vīrusa izplatību. Tomēr lielākā daļa šo pētījumu ir balstīti matemātiskos modeļos, nevis konkrētos, epidēmijas vietās ievāktos datos. Tādēļ arī joprojām nav saprasta ceļošanas ierobežojumu ietekme uz šīs nesenākās pandēmijas izplatīšanos.