Insulta risks noteikti mazinās, ja asinsvadi, jo sevišķi galvas asinsvadi, ir elastīgi, brīvi no holesterīna plāksnītēm un ja organismā ir laba asinsrite, tāpēc profilaktiski un neliela insulta riska gadījumā ieteicams lietot preparātus, kas satur sarkano rīsu ekstraktu. Tas palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni un normalizē to, ja līmenis ir nedaudz paaugstināts.
Asinsvadiem būt elastīgiem un veseliem palīdz arī omega-3 taukskābes jeb zivju eļļa, lietota regulāri un pareizās devās.
Ne mazāk svarīgi ir nodrošināt kvalitatīvu miegu un mazināt ikdienas stresu, tāpēc ieteicams lietot preparātus, kas satur vilkābeles ekstraktu, māteres ekstraktu, magniju, lecitīnu, B grupas vitamīnus, melatonīnu. Preparātu piedāvājums aptiekās ir plašs, un farmaceits noteikti var palīdzēt izvēlēties piemērotāko, kā arī atgādinās, ka insulta risku var mazināt un novērst, tikai regulāri pārbaudot un uzturot savu veselību.
Atcerieties! Ja ir aizdomas, ka tuvinieku ir skāris insults, svarīgi rīkoties ātri!
• Insulta riska faktori, kurus nevar ietekmēt: vecums, dzimums (vīriešiem insulta risks ir lielāks nekā sievietēm), ģenētiska nosliece (ja ģimenē kāds jau pārcietis insultu).
• Insulta riska faktori, kurus var ietekmēt: augsts asinsspiediens, paaugstināts holesterīna un cukura līmenis asinīs, sirds un asinsvadu slimības (sevišķi – neritmiska sirdsdarbība), smēķēšana, mazkustība, liekais svars.
6 ieteikumi insulta profilaksei
1. Zini savus asinsspiediena un holesterīna līmeņa rādītājus
Kopējā holesterīna normas robeža ir 5,0 mmol/l, zema blīvuma (ZBH) – 3 mmol/l, bet triglicerīdu – 1,7 mmol/l. Asinsvadu veselību īpaši nelabvēlīgi ietekmē zema blīvuma jeb sliktais holesterīns. Savukārt par optimālu arteriālo asinsspiediena rādītāju jebkurā vecumā uzskata 120/80, bet par paaugstinātu – virs 140/90 mmHg