Kompensētajā īres dzīvoklī Adamovičs neesot dzīvojis septiņus mēnešus (16)

Izmeklētāji veikuši izsekošanu un noklausīšanos
Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (centrā) pirms Saeimas ziemas sesijas pirmās sēdes, kurā pēc Satversmes tiesas sprieduma var piedalīties kriminālvajāšanai izdotie Saeimas deputāti.
Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (centrā) pirms Saeimas ziemas sesijas pirmās sēdes, kurā pēc Satversmes tiesas sprieduma var piedalīties kriminālvajāšanai izdotie Saeimas deputāti. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Veicot izsekošanas un telefonsarunu noklausīšanās darbības, izmeklētāji noskaidrojuši, ka par valsts līdzekļiem kompensētajā īres dzīvoklī Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (JV) nav dzīvojis septiņus mēnešus.

Kā šodien Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē skaidroja Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora pienākumu izpildītājs Ando Skalbe, kopš šī gada 31.augusta viņa lietvedībā ir krimināllieta, kur Adamovičam ir aizdomās turētā statuss. Lieta saņemta no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja.

"Izvērtējot lietas materiālus, biju nonācis pie secinājuma, ka būtu pamats saukt Adamoviču pie kriminālatbildības par nodarījumiem, kas izklāstīti iesniegumā," skaidroja Skalbe.

Komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (VL-TB/LNNK) pauda neizpratni, kāpēc tiesībsargājošās institūcijas nav lūgušas sākumā sakārtot "papīrus" un sākt ar brīdinājumu vai administratīvo sodu.

"Kāpēc uzreiz ir krimināllieta? Man liekas, ka tiesībsargājošās institūcijas sāk ar brīdinājumu, ja nav saskatīta ļaunprātība gadu garumā.

Katrs cilvēks var kļūdīties," uzskata Kursīte-Pakule.

Skalbe pieņēmumam, ka apsūdzībās paustais varētu būt kļūda, nepiekrita. "Ja tur būtu bijis viens vai divi čeki par degvielu, tad varbūt arī nebūtu kriminālprocesa, bet, ja skatāmies kopumā, tad

zaudējums Saeimas budžetam veido virs 3000 eiro. Manā ieskatā tas tika darīts ar ļaunprātīgu nodomu.

Šajā gadījumā nedomāju, ka būtu pareizi izteikt vienkārši brīdinājumu un pakratīt ar pirkstu," teica Skalbe.

Adamovičs pastāstīja, ka izmeklēšana tika veikta par trim epizodēm - diviem degvielas čekiem un septiņu mēnešu dzīvokļa īres kompensāciju.

Vienā epizodē, kas saistīta ar degvielas čeku aptuveni 60 eiro vērtībā, Adamovičs, pārbaudot iesniegtos čekus, konstatējis, viens no čekiem saistīts ar degvielas uzpildi privātām vajadzībām.

"To atzīstu, bet tas nebija ļaunprātīgā nolūkā. Katru mēnesi man ir ap septiņiem čekiem, ko glabāju kabatiņā mašīnā. Šajā gadījumā benzīntankā man ir atlaižu karte, un esmu iemetis čeku kopējā kastītē. Esmu par šo čeku atzinis un labprātīgi atgriezies līdzekļus.

Es šajā gadījumā esmu kļūdījies - lējis degvielu svešā mašīnā," teica deputāts.

Adamovičs skaidroja, ka katru nedēļu brauc uz Preiļiem, jo tur ir viņa dzīvesvieta. Otrā epizode, kas tiek inkriminēta politiķim, saistīta ar gadījumu, kad degvielu pildījusi deputāta sieva.

"Es palūdzu viņai to darīt, jo biju Rīgā bez savas mašīnas. Bija darba darīšanas, sievai palūdzu ieliet, izmantojot manus rekvizītus, degvielu par 23 eiro. Atzīstu, ka nepildīju darba pienākumus savā mašīnā, bet sievas, bet tā vienalga tika izmantota darba vajadzībām, lai gan iztērēto naudu esmu atmaksājis," skaidroja politiķis.

Trešā epizode saistīta ar dzīvojamo telpu īres kompensācijām. Adamovičs stāstīja, ka viņa ģimenē ir seši cilvēki - sieva ar diviem bērniem dzīvo Preiļos, bet viņš ar diviem dēliem - Rīgā.

"No 2015.gada īrēju dzīvokli Cēsu ielā. Katru gadu pagarinu līgumu un maksāju par to 450 eiro katru mēnesi.

Šajā dzīvoklī es dzīvoju līdz pērnā gada septembrim, kad uz Rīgu atnāca jaunākais dēls. Savukārt vecākais dēls dzīvokli īrēja Raņķa dambī," stāstīja politiķis.

Viņš klāstīja, ka, uz Rīgu pārvācoties otrajam dēlam, ģimenes apstākļu dēļ viņš vairākkārt palicis pa nakti pie sava dēla, kad paša īrētajā dzīvoklī mitinājās otrs viņa dēls.

"Cēsu ielas dzīvoklī, par ko maksāju, atrodas manas drēbes, skapis, televizors un citas lietas.

Varu piekrist, ka varbūt reti tur uzturējos. Rīgā palieku dažas dienas nedēļā.

Protams, uzskatot, ka tas ir mans dzīvoklis, kurā es glabāju mantas, es katru mēnesi turpināju iesniegt kompensācijas," stāstīja politiķis, piebilstot, ka par otru dzīvokli viņa dēls maksā 350 eiro mēnesī.

Viņš uzskata, ka šajā gadījumā nav apzināti vai krāpnieciski rīkojies, jo Rīgā kaut kur ir jāpaliek, kad jābūt Saeimā.

Adamovičs nepiekrīt apsūdzībai par dzīvokļa kompensāciju izmantošanas pārkāpumiem, akcentējot, ka nemaz neizmanto maksimāli iespējamo kompensācijas apmēru.

Deputāts pauda gatavību sadarboties un prokuratūrai sniegt skaidrojumus.

Komisijas loceklis Ilmārs Dūrītis (AP) interesējās par pierādījumu apjomu, kas ļaujot prokuratūrai uzskatīt, ka Adamovičs nav izmantojis degvielu deputāta pienākumu veikšanai.

Skalbe skaidroja, ka kontekstā ar pirmo čeku ir iegūti videoieraksti no degvielas uzpildes stacijas, kur skaidri redzams, ka Adamovičs ielējis degvielu drauga mašīnā.

Arī par otro čeku ir videomateriāli no degvielas uzpildes stacijas, kur redzams, ka degvielu iepilda sieva. Skalbe atzina, ka, ja runa būtu tikai par šiem diviem čekiem, tad lietu būtu varējis izbeigt, taču jāņem vērā arī kompensācija par dzīvokļa īri.

"Sākot no pērnā gada oktobra līdz aprīlim Adamovičs nav izmantojis šo dzīvokli.

Bija veiktas speciālas izmeklēšanas darbības - Adamovičs tika noklausīts pa tālruni, tika veikta izsekošana,"

skaidroja Skalbe, piebilstot, ka šajā dzīvoklī deputāts ilgstoši nav nakšņojis.

"Ja bija, tad bija parādījies pāris reizes uz neilgu laiku, ko,

manuprāt, nevar uzskatīt par to, ka viņam kā deputātam šis dzīvoklis būtu bijis nepieciešams," teica prokuratūras pārstāvis.

Kā ziņots, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šodien piekrita par iespējams, veiktu krāpšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un dienesta viltojumu kriminālvajāšanai izdot parlamenta deputātu Aldi Adamoviču (JV).

Lēmumu komisija pieņēma vienbalsīgi. Par minēto vēl jālemj Saeimai.

Ģenerālprokuratūra lūdza Adamoviču izdot kriminālvajāšanai saistībā ar trim Krimināllikuma pantiem, proti, krāpšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un dienesta viltojumu.

Krimināllikums par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā paredz brīvības atņemšanu līdz četriem gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu. Par dienesta viltojumu, ja tās izdarīts mantkārīgā nolūkā var piemērot brīvības atņemšanu līdz četriem gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu. Savukārt par krāpšanu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli, par piekrišanu kriminālvajāšanas sākšanai pret Saeimas locekli, viņa apcietināšanai, kratīšanas izdarīšanai pie viņa vai citādai personas brīvības ierobežošanai parlaments lemj pēc Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas ziņojuma. Šajā laikā prokuratūrai un tiesai ir tiesības piemērot attiecīgajam Saeimas loceklim visus kriminālprocesuālajos likumos noteiktos piespiedu līdzekļus.

Ja deputāts apcietināts, viņš zaudē tiesības piedalīties Saeimas un tās komisiju sēdēs, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās Saeima viņu ievēlējusi vai apstiprinājusi.

Adamovičam inkriminētie noziegumi izgaismo deputātu kompensāciju regulējuma trūkumus

Saeimas deputātam Aldim Adamovičam (JV) inkriminētie noziegumi izgaismo Saeimas deputātiem piešķiramo kompensāciju regulējuma trūkumus, izriet no šodien parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde pārrunātā.

Adamovičs tiek vainots trīs iespējamos pārkāpumos, kas saistīti ar kompensāciju piešķiršanu. Divas epizodes saistītas ar degvielas kompensācijām, savukārt vēl viena epizode ir par dzīvojamo telpu īres kompensācijām.

Komisijas sēdē deputāti aktīvi diskutējuši par to, ka no regulējuma neizriet ne tas, cik bieži un kādos laikos deputātam būtu jāatrodas īrētā dzīvoklī, par ko tiek saņemtas kompensācijas, ne arī citi jautājumi, kas skar šo tēmu.

Komisijas priekšsēdētājas vietnieks Vitālijs Orlovs (S) pauda, ka, regulējumā ir daudz neskaidrību un to atrisināšanai būtu jāpiesaista Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Deputāts vēlētos saņemt skaidrojumu,

ko tad īsti deputāts drīkst un nedrīkst darīt saistībā ar kompensācijām.

Arī deputāts Andris Skride (AP) akcentēja, ka nav saprotams, kā tiek izšķirts tas, vai, piemēram, degviela tiek patērēta darba vajadzībām un darba laikā, ja deputātiem darba laiks īsti nav noteikts.

Adamoviča ieskatā noteikumi par kompensācijām ir ļoti vispārīgi. "KNAB pārstāve bija teikusi, ka noteikumi būtu jāizstrādā sīkāk," sarunu ar biroju atstāstīja politiķis, piebilstot, ka patlaban noteikumos ir tikai tas, ka degvielu var uzpildīt savā mašīnā, bet

saistībā ar dzīvojamo telpu īri nav atrunāts tas, cik bieži dzīvoklī jāuzturas.

"Jebkurā gadījumā man Rīgā kaut kāda dzīvojamā platība bija jāīrē, jo katru dienu uz Preiļiem nevaru izbraukāt," pauda politiķis, norādot, ka viņam inkriminētie nodarījumi nebija "nekādas mahinācijas".

"Atzīstu, ka es dzīvoklī ļoti reti biju, taču (..) šajā gadījumā es pat nevarēju iedomāties, ka es viltoju dokumentus un mantkārīgā nolūkā kaut ko izmantoju," sacīja politiķis.

"KNAB teica, ka noteikumi ir vispārīgi. Piefiksēju sev, ka iesim uz kaut kādu detalizāciju tikai tāpēc vien, lai stingrāk reglamentētu limita iztērēšanu. Salīdzinot ar citu valstu parlamentāriešiem, mēs neesam tik labi saimnieciski nodrošināti, lai varētu pieklājīgi izskatīties un jebkurā brīdi iet uz jebkuru vietu kā parlamentārieši," secinājis politiķis.

Paužot neticību, ka Adamovičs būtu apzināti un ļaunprātīgi pārkāpis likumu, deputāts Ilmārs Dūrītis (AP) pieļāva, ka šādas lietas ir "garšīgs darbs" KNAB.

"Deputātu kompensāciju jautājums Saeimā uzplaiksnī ik pa laikam. Man kā jaunam deputātam rodas sajūta, ka tās ir tāds mehānisms, kā deputātu neitralizēt uz kādu laiku. Man rodas sajūta, ka Adamovičs, kurš tagad ir spiests taisnoties, zināmā mērā, visticamāk, kā cilvēks nespēj izdarīt tik daudz, cik deputāts varētu darīt, ja nebūtu tādu nepatikšanu," pieļāva deputāts.

Viņš sacīja, ka kompensācijas viņam atgādinot sieru peļu slazdā.

"Nav izdevīgāka situācija valstij un Saeimai, ja deputāts izmanto savu mašīnu utt., daudz ieguldot transportlīdzekļa uzturēšanā, un valsts kompensē viņam degvielu, kas no kopējām uzturēšanas izmaksām ir mazākā daļa. Es esmu pilnībā pārliecināts, ka, braucot ar savu auto un neprasot šoferi, es ietaupu valsts naudu," sacīja Dūrītis.

Atsaucoties uz sarunu ar KNAB, Adamovičs pauda, ka noteiktos kompensāciju koeficientus varētu pielikt pie deputātu algas.

"Tu nezini, kādi ir noteikumi, un tevi vēl var saukt pie kriminālatbildības. Te ir problēmas ar taisnību," noklausoties diskusiju, sacīja deputāts Raivis Dzintars (VL-B/LNNK), kuram KNAB un Ģenerālprokuratūras secinājumi par Adamoviča darbībām šķiet kļūdaini.

Komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (VL-TB/LNNK) pauda, ka, viņasprāt, patlaban radusies situācija, kurā

deputāti tiek uztverti kā potenciālie noziedznieki,

savukārt Saeima, mēģinot striktāk regulēt un noteikt sodus par kompensāciju mehānisma pārkāpumiem, pārvērtīšoties par represiju iestādi.

"Lai kāds mēģina pierādīt ar visām noklausīšanām, ka Adamovičs nedzīvo Preiļos. Mēs, protams, varam mēģināt precizēt visus nolikumus, bet man paliek neskaidrs, kāpēc KNAB nevēršas pie likumdevēja par normas izmantošanu. Man ir ļoti smaga sirds, ka esam sarīdīti - vienā pusē ir tiesneši, bet var būt arī tiesu sistēmai cilvēcīga seja," teica politiķe.

Viņa uzskata, ka šādos gadījumos būtu jāsāk ar brīdinājumu vai administratīvo sodu.

Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora pienākumu izpildītājs Ando Skalbe arī piekrita, ka noteikumi par kompensācijām nav detalizēti un daudzi varbūt tos neizprot.

"Negribu teikt, ka visi deputāti ir krāpnieki. Tāpēc sava nozīme šai lietai ir prevencijā," noteica Skalbe.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu