Raksts oriģināli publicēts 2020. gada 8. oktobrī.
Septembra beigās iebrucēji šķērsoja Latvijas robežu ar Lietuvu un Krieviju un pēc vairāku dienu cīņām ar Sauszemes spēku Mehanizēto kājnieku brigādi sasniedza Rīgu. Tagad gar visu apvedceļa robežu ap Rīgu ir izveidojies aplenkums.
Pie Baltezera - Saulkalnes apvedceļa posma nu atrodas no Vidzemes puses nākušie pretinieka spēki, bet Salaspils - Babītes apvedceļa posmā pretinieka karaspēks pietuvojās no Bauskas puses. Nākamais acīmredzamais pretinieka mērķis ir Rīgas iekarošana. Te pret iebrucējiem savus spēkus ir izvērsusi Zemessardzes 1. Rīgas brigāde, uz kuras pleciem tagad gulst galvaspilsētas aizstāvēšana.
Ir pagājušas tikai 72 stundas kopš iebrukuma sākuma, un visu šo laiku Rīgas virzienā plūst no kaujām bēgošo civiliedzīvotāju straumes. Galvaspilsētā viņi meklē glābiņu, visiem viņiem ir vajadzīgas naktsmītnes un patvērums. Rīgas slimnīcas ir pārpludinātas ar milzīgu daudzumu kaujās ievainoto, pilsētā ir traucētas komunikācijas, elektrības, siltuma un ūdens piegāde, apgrūtināta ir arī banku darbība. 630 tūkstošu iedzīvotāju lielā pilsēta ir haosa priekšvakarā.
Milzīgais pretinieka pārspēks cilvēkos ir radījis paniku. Ar bailēm tiek gaidīts uzbrukums Rīgai un gaidāmās ielu kaujas. Šis brīdis ir liels izaicinājums Rīgas atslēgas turētājiem un tās civilās aizsardzības plānam, kas parasti risina dabas stihiju un tehnogēnas problēmas. Tagad steidzami ir jāatrisina iekšēji pārvietoto civiliedzīvotāju izmitināšana skolās un sporta zālēs, vajadzīgs ir ārkārtas pārtikas nodrošinājums. Jānodrošina nepārtraukta policijas darbība, lai jau saknē izskaustu kariem vienmēr līdzi nākošo marodierismu. Kā šajā haosā rast skaidru vadību un kontroli pār situāciju? Kāda būs pašvaldības spēja pašai sevi nostabilizēt?